Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Trajtim siperfaqesor i metaleve

Jeni duke kërkuar për një metalpunues? Ne kemi 23,831 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,791 profesionistë të regjistruar
87,860 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Trajtim siperfaqesor i metaleve

Keni nevojë për një shërbim në fushën e trajtimit të sipërfaqeve metalike? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë të cilësisë në veshjen elektrostatike me pluhur, pastrimin me rërë, galvanizimin. Çmimi i proceseve teknologjike për trajtimin e sipërfaqeve metalike zakonisht varet nga qëllimi i shërbimeve. Shikoni më shumë informacion rreth shërbimeve: mbrojtje dëgjimi, mbrojtje për sytë dhe doreza mbrojtëse, një konsultim i ofruar nga një prej specialistëve tanë të 23,831 në kategorinë e caktuar.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,791 profesionistë të regjistruar
87,860 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Finish metalik Inxhinierët shpesh përcaktojnë procesin shtesë të pjesëve të mbarimit ose të gjithë sipërfaqen e jashtme të produktit. Ata e bëjnë këtë në një përpjekje për të parandaluar korrozionin ose thjesht për të përmirësuar produktin pasi janë përpunuar ose bërë. Disa rregullime ofrojnë vetitë mekanike ose elektrike të përmirësuara që kontribuojnë në funksionalitetin e përgjithshëm të komponentit. Proceset përfshijnë trajtim mekanik ose kimik, plating, ngjyra dhe llaqe dhe shumë më tepër. Pavarësisht nga arsyeja, secila prej këtyre proceseve të trajtimit të sipërfaqeve metalike luajnë një rol të rëndësishëm në prodhim: • Plating galvanike - ky proces krijon një shtresë të hollë metalike në substrate. Procesi i galvanizimit kalon përmes një goditjeje elektrike të ngarkuar pozitivisht përmes një zgjidhjeje që përmban jonet metalike të tretur dhe një goditje elektrike të ngarkuar negativisht përmes pjesës së metalit që do të varet. Metale të zakonshme të përdorura për galvanizim janë kadmium, krom, bakër, ari, nikel, argjend, kallaj dhe zink. Për të rritur performancën është e mundur për të pjatë galvanike pothuajse çdo metal konvencional që udhëheq energjinë elektrike, • Trajtimi kimik - Kjo metodë përfshin proceset që krijojnë filma të hollë sulfide dhe oksid duke përdorur një reaksion kimik. Përdorimi tipik është për ngjyrosjen e metaleve, mbrojtjen e korrozionit dhe një shtresë bazë të sipërfaqeve që duhet të mbulohen më tej. Oksid i zi është një trajtim sipërfaqësor shumë i shpeshtë i pjesëve të çelikut dhe për të hequr hekurin e lirë nga sipërfaqja e pjesëve të çelikut të çelikut është përdorur "pasivation" • Oxidation anodike - Ky lloj i trajtimit sipërfaqësor zakonisht përdoret për metalet e lehta si alumini dhe titani. Një anodase është një trajtim sipërfaqësor shumë i zakonshëm që pengon korrozionin në pjesët e aluminit. Nëse rezistenca e veshin është gjithashtu e dëshirueshme, një metodë që krijon një shtresë qeramike relativisht të fortë, shumë të vështirë mund të përdoret nga ana e pjesës, • Rolling zink - Ky proces kërkon që komponenti të zhytet në kallajin, plumbin, zinkun, aluminin ose lidhësit për të formuar një film metalik sipërfaqësor. Rolling zink është procesi i zhytjes së ujit në një enë që përmban zink të shkrirë. Përdoret për rezistencën ndaj korrozionit në mjedise ekstreme, hekurudhat mbrojtëse në lëvizje janë përpunuar zakonisht me këtë përfundim, Plating vakum - vakum plating avull, spërkatje, jon plating, jon nitriding dhe implantimi jon janë disa nga proceset më të zakonshme të trajtimit sipërfaqësor duke përdorur vakum si pjesë e procesit të plating. Metalet e jonizuara, oksidet dhe nitridet janë formuar në një mjedis të kontrolluar. Pjesa është transferuar në një dhomë vakumi dhe metalet ruhen me saktësi në substrate. Përdorimi i nitride titan është një trajtim sipërfaqësor që shtrihet metalike çeliku të lartë dhe mjetet e prerjes së metaleve karabit, • Pikturë - Kjo trajtim sipërfaqësor përmirëson pamjen e komponentëve të makinerive dhe rezistencës ndaj korrozionit. Disa nga teknikat më të zakonshme të pikturës në sipërfaqe janë metodat e spërkatjes, pikturës elektrostatike, qytetarëve, furçës dhe veshjes së pluhurit. Ka shumë lloje të përgatitjeve të ngjyrave për mbrojtjen e pjesëve metalike në një gamë të gjerë mjedisesh fizike. Industria e automobilave automatizoi procesin e pikturës personale dhe kamionëve duke përdorur mijëra armë robotike dhe kanë dhënë rezultate jashtëzakonisht të qëndrueshme, • Rowing Cumshot - Ky lloj i trajtimit sipërfaqësor përfshin materiale të shkrirë ose të nxehtë të cilat janë përshpejtuar, pastaj përplasen dhe kombinohen mekanikisht me sipërfaqen e synuar. Tela ose lëndë të parë pluhur, zakonisht metal ose qeramike, shkrihet injektimi në një flakë, hark ose plazmë elektrike. Gjithashtu përdoret zakonisht për objekte strukturore më të mëdha për të mbrojtur nga temperaturat e larta. Ka shumë ndryshime të tjera të trajtimit të sipërfaqes së patentuar që janë zhvilluar për të përmirësuar ose redaktuar karakteristikat e pjesëve metalike. Një shembull ende vlen të përmendet, veshja qeramike është e përshtatshme për llaqe, plastike, por edhe disqe alumini që siguron rezistencë veshin dhe një sipërfaqe të qetë uniforme. Pse përdorni përfundimin? Ka disa arsye pse vetitë e sipërfaqes metalike duhet të ndryshohen: • Vetitë estetike / dukshmëri më e mirë • fortësi të përmirësuar (të tilla si dëmtimi dhe rezistenca e veshin) • Parandalimi i korrozionit, Trajtimi sipërfaqësor i sipërfaqeve metalike Luaj një rol të madh në zgjatjen e jetës së metaleve, të tilla si trupi i makinave dhe materialet e ndërtimit. Cilat industri përdorin përdorimin e finishit metalik? Përfundimet e metalit aktualisht përdorin çdo industri. Megjithatë, ato janë kryesisht automobilistikë, ndërtim, industri elektrike dhe mjekësore. Industria duke përdorur aparatet laboratorike, ajrin dhe anijen dhe disa industri të tjera më të rëndësishme që përbëjnë shtyllën kurrizore të ekonomisë globale. Mund të konkludohet se gamën e produkteve që duhet të përfundojnë është me të vërtetë e madhe dhe lista e tyre.