Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Sera

Jeni duke kërkuar për një xham serrë? Ne kemi 20,674 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,780 profesionistë të regjistruar
87,824 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Sera

Keni nevojë për një shërbim serë? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë të cilësisë në prodhimin dhe instalimin e serave prej alumini dhe xhamit dhe serave me foli. Çmimi i fletëve zakonisht varet nga qëllimi i shërbimeve. Shiko më shumë informacion rreth shërbimeve: dritare muri me rrasa, raft dhe dritare ajrimi të ofruara nga një prej specialistëve tanë të 20,674 në kategorinë e dhënë

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,780 profesionistë të regjistruar
87,824 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini

Asambletë e serrave vs. Ndërtoni seren tuaj A keni ëndërr për të zgjeruar sezonin në rritje dhe për të ndërtuar serrë tuaj gjatë gjithë vitit? Është më e lehtë, më e volitshme dhe ju siguron ju dhe familjen tuaj më shumë ushqim se sa do të mendoni. Para se të filloni, duhet të merren parasysh shumë faktorë. A doni të blini ndonjë nga grupet e serrave, ose preferoni të ndërtoni seren tuaj? Këtu janë disa plus dhe minuset e të dy opsioneve. Shpenzimet e serrës Shumë njerëz do të mendojnë se ata mund të ndërtojnë seren e tyre për kosto më të ulët se kur të blejnë grupe. Nuk është aq në mënyrë të pashmangshme. Nëse blini një kit të madhësisë standarde pa ndonjë modifikim, mund të ndodhë për ta gjetur atë me një çmim më të ulët ndërsa ju kushton instalimin e të gjitha materialeve të nevojshme. Kur rregulloni grupin, shpenzimet ndoshta do të ishin më të larta se ndërtimi i serrave të vet. Një arsye tjetër pse ju mund të krijoni serrën tuaj për kosto më të ulët është fakti që ju mund të përdorni materiale të ricikluara. Kjo do të ndihmojë ndjeshëm me koston. Këshilli: Nëse jeni duke përdorur dritaret e ricikluara, sigurohuni që ata të jenë të zbutur për arsye sigurie dhe në shumicën e fushave përputhen me rregulloret. Xhami i shkrirë do të jetë në gjendje të ngrihet dhe do t'ju presë nëse prishet. Shikoni qoshet e qelqit për të identifikuar xhamin e ngurtë. Fleksibiliteti i dizajnit. Ka shumë grupe serë që nuk ofrojnë ndonjë ndryshim apo përshtatje. Si rregull, serrat që mund të gjeni në kutinë e përgatitur për dërgimin. Sera që janë ndërtuar për ju zakonisht të fundit 4 javë dhe më shumë. Për shkak se këto skedarë janë krijuar për ju, mund të bëhen disa ndryshime. Pjerrësia e çatisë është gjithashtu e mundur të ndryshohet. Madhësitë standarde mund të ndryshohen në madhësi doganore dhe ju mund të ndryshoni vendndodhjen ku vendoset dera etj. Por edhe nëse disa nga këto ndryshime janë në dispozicion mund të mos i plotësojnë nevojat tuaja. Për shembull, shumica e serave të polikarbonat mund të bien në një pjerrësi më të ulët të çatisë 2.5 deri në 12. Por për pllakat e polikarbonat, ju duhet vetëm çatia 1 deri në 12. Kjo do të thotë se në çdo këmbë ku kulmi larg nga lart duhet të bjerë të paktën për inç . Mund të jetë më e rëndësishme në modelin e ligët dhe të bashkangjitur si një çantë e veçantë serrë. Disa vjet më parë kemi pasur një klient që kishte në thelb një hapësirë ​​në formën e një trekëndëshi. Ai vendosi serrë të saj duke përdorur bordet polikarbonate dhe një kornizë druri për t'u përshtatur pikërisht në vendin. Kjo do të ishte një mundësi shumë e kushtueshme për setin e serrave. Inxhinieri vulosur Në varësi të rregullave lokale, ju mund të kërkohet që të merrni një shenjë ndërtimi me vulë. Kjo është e vështirë për të gjetur dhe është e kushtueshme në ndërtimin e serrave tuaj. Edhe pse nganjëherë me një serë polikarbonate, ju mund të përdorni tabelat e ngarkesës së erës dhe borës për leje. Kjo do të varet plotësisht nga rregulloret tuaja lokale dhe autorizimin e zyrës. Nëse shkuam në këtë rrugë, patjetër do të informoheshim në zyrën lokale para fillimit të projektit. Prodhuesit e serrave që ndërtojnë një serë zakonisht mund t'ju japin një inxhinieri të vulosur (nga inxhinieri me licencuar në shtetin tuaj) për këtë qëllim). Është më e vështirë për të marrë vulën e inxhinierisë me serrat që janë në kuti dhe të gatshëm për të transportuar. Në fakt, është pothuajse e pamundur. Materiale Ju mund të keni qasje në materialin që dëshironi të përdorni dhe pastaj përsëri nuk do të bëni. Kornizat më të mira janë alumini, çeliku dhe druri. Secili prej nesh mund të dalë në oborrin e drurit dhe të gjejë dru në kornizë. Megjithatë, nëse doni të përdorni alumin ose çelik, do të jeni në gjendje ta gjeni? Ju mund të jeni në gjendje të gjeni një tarracë të mbuluar lokale ose një kompani prodhuese diellore të prodhimit që do t'ju shesë mbulesat e aluminit. Ju mund të jeni në gjendje të përdorni një tub zinxhir për një kornizë çeliku. Të gjithë natyrisht do të jenë të ndryshme sipas vendndodhjes suaj. Pothuajse të gjitha materialet mbuluese janë në dispozicion në internet dhe të dorëzuara lehtë. Ju gjithashtu do të gjeni polyfilm serë dhe polycarbonate, përjashtim do të jetë xhami i rrëmbyer. Ju mund të gjeni një kompani qelqi lokale që do t'ju japë këtë. Shumica e kompanive të xhamit duhet të urdhërojnë atë, sepse ata nuk kanë pajisje xhami për kalitje në vend. Siç është përmendur tashmë, duhet të përdorni xhami të zbutur në interes të sigurisë dhe rregulloreve. Garanci Të gjitha serrat e prodhuara kanë një lloj të caktuar të garancisë - disa më të mira se të tjerët. Nëse jeni duke bërë disa nga materialet, të tilla si polikarbonat, do të keni garancinë tuaj, por ju nuk do të jeni në gjendje të mbuloni serrën që keni ndërtuar veten. Mund të jetë e rëndësishme për ju, por nuk domosdoshmërisht. Kohë Koha mund të thotë kohë e nevojshme për të marrë materiale ose mund të jetë koha e nevojshme për ndërtimin aktual të serrës. Nëse jeni duke krijuar seren tuaj, ndoshta do t'ju duhet më gjatë. Një arsye e madhe është fakti që ju do të keni për të prerë të gjitha materialet në madhësinë që dëshironi. Në grupe serrë është e gjitha para-prerë në madhësi për ju. Por nëse flisni për kohën që ju nevojitet për të marrë materialet tuaja, është një tjetër gjë. Nëse jeni duke blerë një serë që është paketuar tashmë në një kuti dhe është gati për të transportuar, ju duhet të merrni atë relativisht shpejt. Nëse jeni duke blerë një asamble serrë që është bërë për ju, ajo do të marrë atë zakonisht 4 javë ose më gjatë. Kur blejnë materiale me lustrim të tilla si polyfilm ose polikarbonat, ju mund të prisni derisa të shkoni në vend, në varësi të ngarkesës aktuale të magazinës në kohën e rendit, nga 1 në 3 javë. Veçmas në këmbë ose të bashkangjitur Një serrë e shkëputur mund të jetë një mundësi e madhe për të krijuar një hapësirë ​​krejtësisht të re me disa kufizime. Megjithatë, kostot që lidhen me ndërtimin e një muri të veriut të izoluar fuqishëm mund të jenë të konsiderueshme dhe për këtë arsye nuk kanë një kuptim të madh për të ndërtuar një serë të vogël veçmas; Ata priren të rindërtohen dhe joefikase nëse nuk kanë madhësi adekuate. Ne rekomandojmë të paktën 12 × 30 metra dimensione. Pa ndërtim të lidhur, është gjithashtu më e mundshme që ju të keni nevojë për një nxehtësi të mbështetur, në varësi të hapit klimatik të grupit që dëshironi të arrini. Sera e lidhur ofrojnë oasis direkt në shtëpi, përmes dimrit një tjetër hapësirë ​​të gjallë, ngrohje të përbashkët dhe kostot e reduktuara të ndërtimit për shkak të murit ekzistues të veriut. Ata mund të kenë ndonjë madhësi dhe nuk kërkojnë shtigje dhe infrastrukturë shtesë që do të kërkonin një ndërtim të veçantë. Në të njëjtën kohë, serë e lidhur pothuajse me siguri mbizotëron outlook dhe pa një derë klon mund të prezantojë insektet në shtëpinë tuaj. Pa dyer të rrëshqitshme dhe ventilim administrativ, ata mbajnë një rrezik të lagështisë së padëshiruar. Propozimi juaj gjithashtu do të kufizohet nga kushtet e mëparshme të shtëpisë që dëshironi të pajisni serra. Orientim Orientimi optimal i serrave është zakonisht direkt në jug ose në juglindje, sepse është e rëndësishme të kapni diellin e hershëm në mëngjes në klimën e ftohtë. Orientimi i Lindjes gjithashtu mund të funksionojë, veçanërisht nëse ka një lustrim me ekspozimin e jugut. Në shumicën e situatave, ju nuk duhet të shmangni orientimin ose ekspozimin e Perëndimit për shkak të mbinxehjes së mundshme. Këto rekomandime duhet të kuptohen si udhëzime jo si rregulla strikte; Është e rëndësishme të shqyrtojmë me kujdes situatën tuaj. Në rajonet ku pjesa më e madhe e dimrit është e re, orientimi është më pak i rëndësishëm, sepse vallëzimi largon rrezet e diellit në të gjithë qiellin. Është gjithashtu në latitudes më të larta duke filluar nga dielli veror shumë më tej në veri. Proporcione të gjatësisë dhe gjerësisë Një serë që është më e shkurtër se e gjerë nuk ka një dritare të gjatë për fitimin diellor gjatë ditës. Dielli ka shumë më tepër kohë për ditën që të ngrohë një hapësirë ​​të gjatë aks - Perëndim. Është një konsideratë veçanërisht e rëndësishme nëse ndërtoni një serë stand-up. Një rregull i mirë është 3: 1 madhësi. Është e lehtë për të rindërtuar bazat serë, sepse ata janë vetëm mbajtjen e lustrimeve dhe ngarkesës së rastit të dëborës, por në varësi të rregullave teknike në zonën tuaj dhe qasja juaj e lejes mund të jetë mundësia juaj e kufizuar. Përgjegjësia mund të jetë gjithashtu një faktor në një mjedis të shkollës ose të biznesit. Është ideale për të caktuar një shpat 6/12, në të cilën një ngarkesë e madhe e dëborës do të përputhet, në varësi të klimës rajonale. Për shkak se serra është më e nxehtë se ajri i jashtëm, në mesin e lustrimit të polikarbonat dhe borë shpesh formohet një shtrirje e shkrirjes së dëborës, e cila ndihmon kulmin për të hedhur një peshë të konsiderueshme të borës. Dëbora tenton të rrinë më shumë në polifonik të dyfishtë. Pjerrësia e çatisë lidhet me një anë të lirë, hapësirën midis pikës më të ulët të çatisë dhe tokës. Në zonat me një borë të fortë është e mirë që të ketë të paktën 3 ose 4 këmbë në mënyrë që borë nuk ka akumuluar përsëri në çatinë e serë ose për të parandaluar anijen. Inkuadrim dhe materiale lustrim Dy materialet më të zakonshme të inkuadrimit janë druri dhe metali. Druri është i shkëlqyer për serrat më të vogla dhe avantazhin e saj është se është një material më i lirë dhe i njohur që është më i lehtë për tu trajtuar nëse me një trajtim të specializuar ose pa të. Shpëtim dhe lëndë druri i prerë është lehtësisht i arritshëm. Druri kërkon mirëmbajtje më të madhe, edhe pse në varësi të llojit të lëndës drusore, lehtë mund të durojë pesëdhjetë vjet në klimën e thatë në varësi të llojit të drurit. Pothuajse të gjitha serrat komerciale janë bërë sot nga çeliku i galvanizuar, i cili shpesh është projektuar për t'u lidhur në seri të gjatë. Sera janë bërë më së shpeshti nga çeliku dhe elementet e bashkangjitur të fiksimit dhe udhëzimet mund të instalohen mjaft lehtësuar. Steel galvanizuar ka një jetë shumë më të gjatë se druri dhe nuk kërkon ngjyrosje, nënshkrimin, as mirëmbajtje të madhe. Xhami mund të jetë i përshtatshëm për muret lindore ose të jugut, por duhet të përdoret vetëm për lustrim vertikal për peshën e konsiderueshme të tyre. Problemet në rritje mund të ndodhin për shkak të zgjerimit dhe tkurrjes dhe qelqit në rast të shkëlqimit është një problem shumë më i madh se polycarbonate ose plastike. Zakonisht është më i kushtueshëm dhe më pak izolues sesa polikarbonati dhe gjithashtu do të priren të përforcojnë rrezet e diellit direkte, të cilat në disa raste mund të djegin edhe bimë. Izolim qelqi Izolimi është thelbësor për murin e veriut dhe perëndimit, mos harroni të izoloni të gjitha muret që nuk keni lustrim. Izolimi i shkumës ose panelet e izoluara strukturore punojnë mirë, por duhet të vulosen dhe të mbahen në të thatë - nuk përshtaten mirë për lagështinë në serrë. Këtu janë shumë hapësirë ​​për zbatimin e metodës suaj të preferuar. Bales Straw janë një metodë popullore e ndërtimit natyror, por ndoshta jo një ide e mirë për përdorim në serë për shkak të një formimi të mundshëm të myk në një mjedis të lartë lagështirë. Shtretër dhe udhëtime Njerëzit shpesh duan të instalojnë rrugë të mëdha për të përshtatur kamionë dhe flluska, por mirë mendoni se si do të përdorni seren tuaj. Pas ndërtimit fillestar dhe përgatitjes së shtretërve, nuk është e nevojshme të importohet shumë dhe të interpretohet një sasi e madhe materiale. Ne synojmë të ndërtojmë rrugë më të vogla për të maksimizuar hapësirën në rritje, dhe ne mbajmë një zonë të madhe relaksimi pranë derës për të kryer mulch dhe materiale me pesëmbëdhjetë infermierë gallon. Microclims. Çdo serë në brendësi të saj krijon një makroklit të ri, por mund të jetë një shumëllojshmëri e mikroklimës. Mund të ndryshohet me shtimin e masave termike nga tanket ujore, një numër më i madh i biomasës bimore ose një infrastrukture të re. Megjithëse klima e serrave është kryesisht homogjene, është e rëndësishme të identifikohen mikroklimët ekzistues që do të ndihmojnë në krijimin e komuniteteve bimore të begatë. Për shembull, mbytet e ajrit të ftohtë, kështu që nëse serra juaj ka dy nivele ose shpatet, rruga më e ulët do të jetë lavaman i ftohtë dhe skajet në natyrë të hapësirës do të jenë më të ftohta në dimër. Instalimi i tifozëve të qarkullimit mund të ndihmojë në lehtësimin e këtij problemi. Këndi jugperëndimor zakonisht do të jetë kuadri i pa diell dhe më i ngrohtë i serrës, sepse është më i ekspozuar ndaj diellit. Në verilindje do të jetë më e ftohtë dhe është një vend i mirë për tryezën e përhapjes ose një stacion të larjes. Jini të vetëdijshëm se si rritja e bimëve është krijuar nga një zonë me hije dhe planifikoni perennials tuaj më të lartë në veriperëndim, të cilat shpesh janë pika më e lartë e serë. Në fund Të dy variantet kanë pluses e tyre, si dhe minuset. Ju vetëm duhet të vendosni prioritetet dhe të gjeni se cila pyetje është më e rëndësishme për ju dhe projektin tuaj. Ju mund të jeni në fund të verës ose të vjeshtës së hershme dhe ju duhet të pajisni shpejt një serë. Ose mund të jetë buxheti juaj kryesor i problemit. Le të zgjidhni ndonjë mënyrë, mos e lëshoni. Serra juaj do t'ju japë vite të gëzimit.