Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Projekte per shtepi

Po kërkoni një projektues për projekte në shtëpi? Ne kemi 21,751 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,794 profesionistë të regjistruar
87,869 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Projekte per shtepi

Keni nevojë për një shërbim në fushën e projekteve në shtëpi? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë të cilësisë në studim, projektin e lejes së ndërtimit, mbjelljen e tokës, statikën dhe deklaratën e sipërfaqes. Çmimi i projekteve të shtëpive dhe ndërtesave zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shiko më shumë informacion rreth shërbimeve: konsultimi dhe përfshirja e ndryshimeve të ofruara nga një prej projektuesve tanë të 21,751 në kategorinë e dhënë

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,794 profesionistë të regjistruar
87,869 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Projektet e Shtëpisë Victor Hugo shkroi: "Kur nuk është vendosur asnjë plan ku kalon koha vetëm për shkak të fatit, së shpejti prezanton kaos". Hugo ishte padyshim e vërteta në aspektin e dizajnit të brendshëm. Faza e planifikimit shpesh përcakton nëse gomari juaj përfundimisht do të kryejë ëndrrat tuaja. Pas gjashtë këshillave që arkitekti juaj do të ndihmojë në krijimin e një plani të përsosur të shtëpisë për familjen tuaj. 1. Filloni thjesht. Ju nuk keni nevojë për një softuer luksoz për të filluar marrjen e vendimeve për strehimin tuaj. Ju me të vërtetë keni vetëm një laps dhe një copë letre. Skico idetë tuaja. Krijo një listë. Mendoni se cilat dhoma duan të kenë në shtëpi dhe cilat karakteristika janë për të kryer atë që dëshironi të keni në to dhe se si doni të ndiheni në to. Vetëm merrni idetë tuaja nga koka në letër. Gjithashtu skica të trashë mund të ndihmojnë ekipin tuaj të projektimit të brendshëm për të kuptuar atë që ju dëshironi. 2. Mendoni për të ardhmen. A keni apo planifikoni të keni fëmijë në vitet e ardhshme? A keni prindër të moshuar? Nëse është kështu, ju do të duhet të mendoni për akomodimin e anëtarëve të ngushtë të familjes në shumë skenarë të ndryshëm, siç është kthimi i fëmijëve tuaj nga konvikti, akomodimi i nipërve dhe prindërve të vjetër, kujdes për prindërit e vjetër. Ju gjithashtu mund të duhet të merrni edhe akomodimin e familjes më të gjerë kur ata do të vijnë të afërmit në pushime. A doni ndonjëherë të përfundoni me punën tuaj dhe të zëvendësoni zyrën për biznesin tuaj? Në këtë rast, përpiquni të propozoni një dhomë minimale në mënyrë që të hiqet në zyrë ose në vendin e punës. Kur mendoni për pajisjet e shtëpisë tuaj, përpiquni të mendoni për jakë dhe mendoni për alternativa të shumta. Përfshini të gjitha opsionet e mundshme që vetë e ardhmja juaj të konsiderohet e dobishme në funksionalitetin. 3. Ata që kërkojnë strehimin e vet dhe përgatisin planet e shtëpisë, ata shpesh zotërojnë tokën në të cilën do të vendoset shtëpia. Nëse i përkisni, mos harroni të merrni parasysh topografinë, madhësinë dhe të gjitha pronat e tokës. Për shembull, nëse toka juaj ndodhet pranë peizazhit natyror, mund të vendosni të uleni me një dhomë të gjallë në mënyrë që anëtarët e familjes suaj të kenë një pamje të përsosur. Nëse një lumë rrjedh nëpër tokën tuaj, ju mund të vendosni një dhomë gjumi drejt saj në mënyrë që ju të mund të shijoni rrjedhën e ujit që rrjedh gjatë gjumit. Përveç të menduarit se cilat dritaret duhet të drejtohen në pikëpamjet më të mira, duhet gjithashtu të shqyrtoni nëse toka është e pjerrët. Shtëpia e projektit në shpatin e pjerrët do të duket shumë ndryshe nga projekti i shtëpisë që do të qëndrojë në tokën e thjeshtë. 4. Vendosni prioritetet e shtëpisë tuaj. Kur idetë tuaja të regjistruara në formë bruto do të fillojnë të prioritizojnë tiparet që përdorni sipas jush plotësisht më së shumti. Projekti në shtëpi mund të tejkalojë lehtë buxhetin nëse ju populloni fantazinë. Meqenëse ju keni një zgjedhje të shumave të mëdha të opsioneve luksoze, është e rëndësishme të jepni prioritet aspektet më të rëndësishme të projektit tuaj. Për shembull, nëse keni ëndërruar gjithmonë për dritaren e kuzhinës ku mund të rriteni bimët, mund të përqendroheni në të. 5. Kur ju dhe arkitekti juaj ju filloni të bisedoni me zgjidhjen e paraqitjes, mendoni se si jeta juaj po ndodh në shtëpi. Për shembull, për të zvogëluar zhurmën në ambientet e gjumit është e arsyeshme për të vendosur më tej dhomën e gjumit nga zonat e përbashkëta të shtëpisë. Nëse jeni një familje që e konsideron zemrën e një kuzhine në shtëpi, ju do të përshtaten me pamje të planit të hapur me një tranzicion të lehtë në mes të dhomës së ndenjes, zonës së kuzhinës dhe ngrënies. Ky lloj i dizajnit gjithashtu lejon lëvizjen e shkëlqyer midis dhomave. 6. Kapni dritën. Drita dhe rrezet e diellit kanë një ndikim të fortë pozitiv tek njeriu. Në zonat ku ka pak dritë natyrore në muajt e dimrit, nuk ka çrregullim emocional sezonal (trishtuar) të pazakontë. Kjo çrregullim sjell ndjenjat e depresionit së bashku me një shtim të peshës, përgjumje të përditshme, tërheqje sociale dhe linjerje. Nëse keni vuajtur nga sëmundja e trishtuar ose jeni duke lëvizur në një vend me një dimër të gjatë të errët, është e përshtatshme që të shtoni dritaret e çatisë në planin tuaj të shtëpisë për të maksimizuar dritën natyrore në banesë. Megjithëse kurrë nuk keni vuajtur mendërisht gjatë ditëve të errëta të errët, skylights janë inteligjente, sepse ata zvogëlojnë nevojën për dritë artificiale dhe sigurojnë deri në tridhjetë për qind më shumë se dritaret klasike. Ju gjithashtu duhet të mbështeteni në projektin në dritë në vendbanim. Për shembull, nëse doni të shijoni një dritë natyrore në mëngjes në këndin e dinette, do të ishte e arsyeshme të ktheheni në kuzhinë në lindje. Pra, kapni diellin në mëngjes. Është gjithashtu e arsyeshme për të menduar se si familjet krijojnë komoditet të dritave elektrike. Për shembull, projektuesi duhet të propozojë ndriçim të qartë për linjat e kuzhinës për të lehtësuar përgatitjen e ushqimit. Ndriçimi mund të nxisë një humor të këndshëm. Për shembull, dimming dipstick në dhomë gjumi mund të formojë romancë ose paqe. Duke menduar mbi sa më sipër mund t'ju ndihmojë të krijoni ëndrrat tuaja në shtëpi. Gjeni kohë për të punuar me projektuesin. Mos harroni se është shumë më e lehtë paraprakisht për të njohur atë që bëni dhe çfarë nuk ju pëlqen më vonë duke përsëritur shtëpinë. Është e mundur për të hartuar një shtëpi dhe vetëm, por shumë më mirë është të ktheheni në arkitekt ose studio arkitektonike. Arkitektët kanë një nivel të lartë të njohurive profesionale në sistemet e projektimit, materialeve dhe ndërtimit. Ashtu si arkitektët, projektuesit e apartamenteve gjithashtu studiuan për të fituar përvojë dhe njohuri. Shumë kompani ndërtimi gjithashtu ofrojnë shërbime të dizajnit të apartamenteve dhe disa kanë një shërbim të specializuar projektuesi. Në projektuesit e projektuesve do të gjeni shërbime arkitekturore dhe ndërtimore nën një çati. Nëse nuk keni nevojë për shumë për të shpikur, ka një numër të katalogëve nga kompani të ndryshme ku ato janë tashmë të gatshme. Ju do t'i gjeni qindra kur keni një problem zgjidhni. Një shërbim i tillë i paketës është shumë më i lirë se një dizajn i plotë i një shtëpie të përshtatur, por ka patjetër njerëz që nuk ulen me të dhe duan të zgjidhin gjithçka sipas preferencave të tyre. Arkitektët mund t'ju ndihmojnë me dizajne për të korrigjuar shtëpitë e vjetra. Megjithatë, ajo që shumë njerëz, sidomos pronarët e shtëpive të vjetra planifikojnë të "vetëm disa përmirësime", nuk e kupton, është se sa e vështirë mund të përshtatet me pritjet ekzistuese të shtëpive. Arkitektët janë të trajnuar për të parë mundësitë në secilën strukturë dhe janë ekspertë për të rrokullisur këto opsione për planet e hollësishme që ndërtuesi juaj mund të bëhet me saktësi dhe qëndrueshmëri. Kur të telefononi arkitekt Ju keni një problem me shtëpinë tuaj dhe nuk e dini se si ta zgjidhin atë. Ndoshta dyert në lavanderi në korridorin në dysheme krijojnë një pengesë në çdo hapje dhe nuk mund të anashkalohen. Ose keni nevojë për një banjo tjetër, por çdo centimetër katror i shtëpisë tuaj është inkorporuar. Në raste të tilla, arkitekti i mirë mund t'ju ndihmojë të blini mundësi dhe të vini me përmirësime kreative që të takojnë, buxhetin dhe mënyrën e jetesës. Ju ndiheni të pazbatuar, do të keni nevojë për një hapësirë ​​më të madhe, por nuk doni të leni. Një arkitekt i mirë do të sigurojë që ju të bëni më të mirën e çdo hapësire ekzistuese. Edhe shtëpitë më të vogla shpesh nuk kanë zona të pamjaftueshme të përdorura që mund të rikonfigurohen dhe të kthehen në përdorim më të ndjeshëm. Ndonjëherë ajo që duket të jetë një mungesë e metra katrorë është me të vërtetë vetëm një problem i thjeshtë që mund të zgjidhet nga disa ndryshime. Është një projekt problemesh ose rimodelon ndërtesën veç e veç. Ndërtimi ose rindërtimi është një proces intensiv dhe i kushtueshëm që kërkon që ju të merrni shumë gjëra për gjërat që mund të keni vetëm njohuri të vogla. Një arkitekt i mirë shërben si një ndërmjetës dhe këshilltar që mund t'ju ndihmojë të udhëzoni projektin tuaj në rezultatet më të mira. Ju gjithashtu do të duhet një arkitekt nëse rrokulliset një shtëpi unike ose historike, ju ndryshoni stilet ose vendosni në një vend të komplikuar. Ndoshta ju dëshironi të ndryshoni ndërtuesin kolonial nga vitet 1970 në një tjetër. Ose mund të dëshironi të shtoni një shpërthim në shtëpi të vendosur në buzë të shkëmbit. Nëse keni një problem kaq të komplikuar, mos e buzëqeshni arkitektin. Mund të duket si një ide e trashë, sepse ata janë të punësuar nga arkitekti nënkupton një profesionist që do të duhet të paguani, por arkitekti i mirë mund të kursejë para. Kjo do t'ju ndihmojë të dizajnoni një mënyrë për të marrë rregullimin e dëshiruar me një çmim më të ulët. Ajo gjithashtu mund të krijojë materiale të ngjashme, por më ekonomike të ndërtimit për të arritur të njëjtin efekt. Kjo mund të ndihmojë në shmangien e gabimeve, qoftë në material apo dizajn ju mund të pendoheni më vonë dhe përfundimisht ju kushton më shumë para. Si të gjeni arkitektin e duhur Kur vendosni të pranoni arkitektin ju duhet të gjeni të drejtën. Ju dëshironi që të mos jetë i aftë në dizajnimin e shtëpisë, por edhe arkitekt me të cilin komunikon dhe kërkesat financiare të të cilave mund të trajtojnë. Sigurohuni që kostoja e arkitektit të reflektohet në buxhetin tuaj të përgjithshëm për të rindërtuar shtëpinë. Shumë njerëz përdorin dhe mendojnë për kredi personale me një normë interesi fikse për të mbuluar të gjitha ose vetëm një pjesë të kostove të projektit duke përfshirë arkitektin. Nëse doni të gjeni arkitektin e duhur, duhet të kaloni kohë. Revistat e dizajnit në shtëpi dhe faqet e internetit të tyre do t'ju lejojnë të shihni punën e arkitektëve dhe shpesh jepni një vrojtim për arkitektët e përgjithshëm qasje në të dy projektet dhe informacionin e tyre të kontaktit. Për të gjetur arkitektët, përdorni motorin e kërkimit dhe në mënyrë proaktive vendosni faqet e tyre personale që do t'ju tregojnë dhe ofrojnë shërbimet tuaja. Referencat ose projektet duhet të jenë gjithashtu natyrisht në faqen e tyre. Shihni portofolet e tyre dhe lexoni më shumë për procedurat dhe filozofinë e tyre të dizajnit. Referenca më e mirë është një rekomandim nga i famshëm ose buddy, por kini kujdes, arkitekti që i përshtatet mikut tuaj mund të mos jetë domosdoshmërisht i drejti për ju. Nëse doni të zbuloni, do të duhet të pajtoheni me një takim personal. Si ta bëni këtë Thirrjet telefonike hyrëse për ju dhe arkitektët për të gjetur nëse ka një zgjidhje të përshtatshme për problemin tuaj dhe nëse duhet të pajtoheni me një takim personal. Arkitektët zakonisht nuk kërkojnë akuza për këtë kohë. Është një takim hyrës që shërben për të futur një projekt me shprehjen e mëvonshme të arkitektit, nëse është në gjendje ta trajtojë atë dhe ta zbatojë atë ose në atë kohë horizont. Në takimin e parë ju mund të prisni që ju të flisni për idetë që ju keni për projektin, buxhetin tuaj dhe afatin kohor. Ju duhet të largoheni me ndjenja të mira nga takimi që mund të punoni me këtë person. Kjo është e rëndësishme sepse ju do të kaloni shumë kohë kur e kuptoni projektin. Arkitekti do të kërkojë të njëjtën gjë. Një takim i tillë duhet të planifikohet me arkitektë të shumtë. Çfarë duhet të sjellësh për një intervistë Sillni të gjitha fotografitë frymëzuese ose planet që të keni projektin tuaj, si dhe të gjitha planet ose fotot që keni në shtëpinë tuaj ekzistuese. Nuk ka gjasa të shkojë thellë në detaje në këtë kohë, por vizuale do t'i ndihmojë arkitektët për të përcaktuar nëse do të kapni detyrat dhe nëse buxheti juaj është i vërtetë për të transformuar vizionin tuaj në realitet. Çfarë duhet të pyesni arkitektin Në intervistë vijnë gati dhe me pyetje për t'ju ndihmuar të kuptoni se çfarë mund të prisni nga ky partneritet. Për shembull, mund të pyesni se cila është dizajni i filozofisë. Megjithatë, do të donit ta dini përsëri dhe të krahasoni fjalët e tij me pretendimet e listuara në faqen e tij të internetit. Pyetni vizionin se arkitekti do të sjellë në projektin tuaj. Zbuloni nëse fokusohet në qëndrueshmërinë. Kërkojini atij ndonjë gjë. Çfarë është e rëndësishme për ju, duhet të jetë e rëndësishme për arkitektin tuaj. Kërkojini atij se si punon - ose vetë ose ka disa ndihmëse dhe partnerë. Jepini atij mundësinë për t'ju prezantuar me projekte për të punuar dhe ngjajnë tuajat. Ai duhet të ketë përvoja dhe prandaj duhet të dini që të thoni nëse ka disa probleme teknike me këtë projekt. Nëse ju e dini disa probleme nëse insistoni komplikime, vini re për ta dhe zbuloni se si do të reagojë dhe nëse është e gatshme të përhapet me të. Le të shpjegoni se sa kohë do të marrë procesin e projektimit dhe vetë ndërtimit. Sigurohuni që arkitekti të ketë kohë për të përkushtuar veten në projekt dhe mund ta përfundojë atë në kohë. Mos harroni se arkitekti mund të korrespondojë me kohën e tij, por jo për vonesat e shkaktuara nga pavendosmëria juaj ose konfliktet në orarin e furnizuesit. Dëgjoni propozimet e tij paraprake dhe shikoni nëse ky arkitekt është në gjendje të kursejë disa para dhe nëse sheh në projekt me një kurth të fshehur ditor. A do të jeni në gjendje të shihni projektin tuaj në ekranin e kompjuterit në formatin 3D ose mbështetet kryesisht në letër? Gjeni se çfarë do të jetë përgjegjës për atë që ju. Projektimi i një rindërtimi të madh është një partneritet. Sigurohuni që të dy të kuptoni se çfarë pritet nga tjetri. Mos prisni një takim pa e kuptuar fort atë që ndonjtë e arkitektit janë në të cilat ato janë të bazuara dhe si do të ngarkohen për ju. Për shembull, do të paguani të gjitha shërbimet në fund të projektit? Ose të paguani për gjysmën në një kohë të paracaktuar? Apo madje do të kërkojë një kopje rezervë? Tarifat mund të jenë shumë më të larta në varësi të madhësisë dhe kompleksitetit të punës. Zgjidhja më e mirë është të bisedoni me disa arkitektë në zonën tuaj rreth kostove në projektin tuaj të veçantë. Ashtu si me shërbimet e tjera profesionale, oferta më e lirë nuk mund të jetë domosdoshmërisht më e mira. Disa arkitektë paguajnë një normë fikse në orë, të tjerë për punë bërë. Studio e madhe arkitekturore me shumë punonjës do të jetë automatikisht më e shtrenjtë se një tregtar që kryen praktikën në punën e tyre në një shtëpi familjare. Nënshkrimi i kontratës Nëse vendosni të miratoni një arkitekt, do t'ju duhet të nënshkruani një kontratë që zakonisht do të përmbajë fushën e punimeve Çfarë shërbimi arkitekt do të ofrojë orarin e projektit, sa arkitekt paguhet dhe kur. Sondazhet e qytetit, modelimi tre-dimensional dhe shërbime të tjera mund të shkaktojnë kosto më të larta. Gjithashtu sigurohuni që të kuptoni se si rishikimi i propozimit do të ndikojë në arkitektin e nderit ose nëse përfshihen një numër rishikimesh. Kontrata gjithashtu përcakton se cilët janë planet e tyre - zakonisht është një arkitekt. Kjo nuk do të jetë një problem nëse nuk e shpërndani arkitektin para se të përfundoni projektin. Përndryshe, duhet të jeni të interesuar nëse keni të drejtë të redaktoni planet ekzistuese dhe të përfundoni vetë-ndihmën e shtëpisë, ose me një arkitekt tjetër. I nënshkruar me një kontratë arkitekt. Çfarë duhet të pres? Shumica e arkitektëve të banimit lëshohen nga një mënyrë e ngjashme me projektimin ose prokurimin. Tipike janë hapat e mëposhtëm: • Parashkullimi i propozimit. Zakonisht fillon me një konsultim fillestar për të gjetur nevojat e klientit së bashku me një vizitë në vendin e punës. Ky arkitekt mund të shkruajë një program të shkruar (objektivat e projektit) dhe të krijojë skica të ashpra që konfirmojnë madhësinë dhe rregullimin e përgjithshëm, • Zhvillimi i projektimit. Me pëlqimin e klientit, arkitekti do të shtojë detaje në dizajn dhe do të vazhdojë konsultimin e materialeve dhe detaje të tjera me klientin. Modelimi i kompjuterit mund të ndihmojë arkitektët dhe klientin kur çojnë në projekt. Arkitekti mund të ndihmojë me blerjen e lejes dhe të ftojë konsulentë dhe statikë sipas nevojës, • Dokumentacioni. Zyra e Arkitektit do të hartojë plane të hollësishme që mund të dorëzohen në zyrtarin e ndërtimit dhe furnizuesit. Sigurimi i furnizuesit Arkitekti i armatosur me plane të plota mund t'ju ndihmojë të merrni një furnizues përmes takimit me ndërtuesit të cilët janë të interesuar në punën dhe korrespondon me çështjet e projektit. Ajo gjithashtu mund të rekomandojë ndërtuesit që kanë punuar me, por zgjedhja do të përfundojë mbi ju. Gjatë rrjedhës së projektit, arkitekti juaj do të jetë një dështim për t'iu përgjigjur pyetjeve, për të adresuar problemet me dizajnin, sipas nevojës për të ofruar vizatime shtesë dhe miratimin e pagesave për kontraktorin. Detyra e tij është të sigurojë që gjithçka të shkojë fjalë për fjalë siç është planifikuar. Ju mund ta ndihmoni dhe të provoni para të mëtejshme gjatë zbatimit të projektit. Kontrolloni vizatimet dhe materialet e përdorura edhe gjatë ndërtimit. Të jetë vendimtare. Nëse keni vështirësi të vendosni, për problemet që përjetohen vazhdimisht, tregoni arkitekt dhe zgjidhni së bashku. Në fund të projektit, ju ende merrni gjithçka së bashku dhe sigurohuni që çdo gjë të jetë e planifikuar. Dhe pastaj vetëm të marrë një strehim të ri me familjen tuaj, të saktë, si dhe ju një herë kur keni filluar të kërkoni për arkitekt, ëndërruar.