Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Pellgje dhe liqene

Jeni duke kërkuar për një ndërtues pellgjesh? Ne kemi 15,875 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,788 profesionistë të regjistruar
87,834 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Pellgje dhe liqene

Keni nevojë për një shërbim pellgu? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë në hartimin dhe zbatimin e pellgut të kopshtit, kujdesit të pellgjeve. Çmimi i pellgjeve të kopshtit zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shihni më shumë informacion rreth shërbimeve: fletë pellgu, filtër, pajisje për monitorimin e ujit të ofruara nga një prej ekspertëve tanë 15,875 në kategori.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,788 profesionistë të regjistruar
87,834 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Pellgje kopsht Liqeni i kopshtit nuk është vetëm dekorativ - është çelësi për të mbajtur natyrën. Zogjtë e kopshtit, insektet pollinuese dhe krijesa të tjera kanë nevojë për ujë për të mbijetuar. Dhe në qytetet tona të shtruara, ky ujë është shpesh një mungesë. A doni një pellg natyrisht në kërkim? Pellgjet e kopshtit mund të jenë gjithashtu një vend ku mund të mendoni dhe të relaksoheni. Ka diçka shumë qetësuese në ujë. Disa nga këto ide janë të dizajnuara për pellgje të reja, por të tjerët shërbejnë për të plotësuar pellgun aktual të kopshtit me diçka të veçantë. Liqene "Natyrore" Kopshti Unë jam duke filluar me liqenin më të thjeshtë të kopshtit me teknologji të lehtë. Këto pellgje janë fjalë për fjalë vetëm dugs në tokë, të veshur me plastike shumë të qëndrueshme që rrethojnë pellgun (mbajtur në gurë në vend) dhe të mbushura me ujë. Ju mund të gërmoni ose mund të punësoni (ose bindni) dikë tjetër për ta bërë këtë. Avantazhi i këtij lloji të pellgut është që ju mund të inkorporoni nivele të caktuara në të. Shumë krijesa të vogla nuk mund të marrin nga një pellg shumë i ndërtuar dhe një bimë pellg rritet në thellësi të ndryshme. Pra, keni "plazh" ose nivelet e hapura në një pellg është i madh plus. Di liqenin tuaj të kopshtit E dashura vetë gërmoi këtë pellg, ajo ishte e përmbytur me një gur të qëndrueshëm plastike dhe olemánovaly. Ajo ka një diametër prej rreth 6 këmbësh dhe është në një kopsht gjysmë hektarësh. Ju gjithashtu mund të prokuroni me pellgu të vështirë me nivele të klasifikuara për të arritur të njëjtin efekt. Mbuloni astarin e pellgut me gurë ose mbjellje. Ata e quajnë 'futjen e pellgut të ngurtë para-formuar' Disavantazhi i këtij lloji të pellgut është që në përgjithësi zë një hapësirë ​​pak më shumë dhe nuk do të jetë e përshtatshme për kopshtin më të vogël. Insertet e ngurta para-formë janë përgjithësisht më të vogla, por ju duhet të jeni të kujdesshëm që një liqen i vogël në mot të nxehtë nuk thahet. Guri ose pellg i kopshtit me tulla Nëse doni një efekt të dizajnit atëherë do të duhet (ndoshta) në mënyrë profesionale të ndërtuar një pellg kopsht nga guri ose tulla. Ajo duket elegante dhe e përshtatshme për çdo kopsht. Një nga problemet kryesore që duhet të mendoni kur planifikoni një pellg është nëse ata mund të bien fëmijët. Toddler mund të mbytet në disa centimetra të ujit. Rritja e pellgjeve të kopshtit të përshtatshme për ambiente të vogla Pellg i vogël i ngritur me një bosh në vendin fqinj. Rritet një bimë uji në të. Ajo gjithashtu ka një rrjet në krye që parandalon rënien e krijesave të vogla. Liqeni i ngritur i kopshtit nuk është 100% i sigurt, por ndoshta është më i përshtatshëm. Ngriti pellg kopsht si një element qendror i kopshtit Një pellg i tillë i ngritur nga ekspozita është elementi qendror i një kopshti të vogël. Ju mund të pushoni në buzë të saj ose të lejoni turi kafe. Pondet e ngritur të kopshtit janë veçanërisht të mira në kopshte të vogla, sepse ata sjellin dizajn në nivele të ndryshme dhe përshtaten në hapësira të vogla. Liqenet klasike të kopshtit. Konsideroni dizajnin klasik të pellgut tuaj. Linjat e forta të pjesshme të pellgut klasik duket e mirë në dimër, pasi ata reflektojnë Tisa të gjallë në kopshte. Ponds ekzotike të kopshtit Me trendin e sotëm drejt kopshteve "ekzotike" në një klimë të butë, pellgjet mund të duken si xhungla. Përdorni një përzierje të bimëve me gjethe të mëdha dhe bimë të tjera të qëndrueshme, për shembull bambu. Lëreni pak për të rritur për pamjen e egër. Mini pellg Mini pellgje përshtaten në çdo kopsht dhe janë të mahnitshme për kafshë të egra. Megjithatë, duhet të merrni parasysh disa faktorë. Është e rëndësishme që kafshët e egra të mund të jepen brenda dhe jashtë dhe gjithashtu mund të thahen në mot të nxehtë. A ka nevojë liqeni juaj një pompë? Sipas përvojave të mia, ju nuk keni nevojë për një pompë për liqenin tuaj, por ju duhet ta mbani atë mirë oksigjen. Blej bimë oksiduese në një pellg. Slugs ujit ndihmojnë në mbajtjen e liqenit tim mini. Disa hortikultura argumentojnë se slugs ujë janë shkarkuar nga bimët e ujit dhe përhapjen e bimësisë. A doni një liqen të egër ose keni peshk? Kjo është një pyetje mjaft e ndërlikuar, por një përgjigje e shkurtër është se nëse keni peshk të kuq ose krap, ata do të kërcënojnë një pjesë të madhe të kafshëve të tjera që vendosen në pellg ose në të. Ku të vendosni një liqen Gjeni liqenin tuaj një vend me diell për të tërhequr sa më shumë lloje të kafshëve të jetë e mundur. Më e mira është pellg për të gërmuar nga pemët dhe shkurret në mënyrë që gjethet të mos bien në ujë. Amfibët janë shumë të kënaqur për të shkuar drejtpërdrejt në bar të lartë, kështu që le të rritet pothuajse. Ju mund të krijoni edhe një grumbull druri për amfibët për të pasur një vend të lagësht për gjumin e dimrit. Nëse nuk keni një vend në një liqen, mos e dëshpëroni - bëni një liqen mini enë. Si të ndërtojmë një pellg. Filloni duke zhytur gropën. Sigurohuni që të paktën një buzë është paksa e pjerrët në mënyrë që kafshët të mund të hyjnë lehtë brenda dhe jashtë - megjithatë, por kafshët mbyten. Është mirë të kesh pjesë të nivelit. Në mes, krijoni një pjesë më të thellë të pellgut, të paktën 60 cm të thellë për të mos thyer në dimër. Kjo do të ndihmojë për të kapërcyer kafshë të egra. Zëvendësoni atë me një linjë butil ose polietileni në një pellg ose zgjidhni një mënyrë tradicionale të rreshtimit balte. Uji i shiut është larg më së miri për liqenin tuaj. Nuk ka aq shumë substanca ushqyese të tilla si uji i rubinetit, kështu që nuk do të përmbytet kështu nga një rrjet burgu. Nëse përdorni ujë nga rubineti, le të ndalojë atë për disa ditë për të zhdukur aditivët. Zgjidhni bimët oksiteti, lundrues, në rritje dhe margjinale, sepse secili prej tyre shërben qëllimin për krijesat e gjalla. Si gjithmonë, lokale janë më të mira dhe i përkasin atyre: gozhdë baltë, kosatec e verdhë, rideet, vjollcë uji dhe limnobium. Përdorni një bazë të dhënash bimore lokale për të parë se çfarë është në zonën tuaj. Peshk i kuq mund të duken bukur, por fërkim pulver. Kanë një peshk të veçantë për peshk. Megjithëse është joshëse, është mirë të mos specifikoni jetën në pellg, sepse mund të gaboni të përhapni sëmundjen ose të futni specie invazive. Dragonflies dhe fluturat ka të ngjarë të mbërrijnë së pari dhe speciet e tjera do të pasojnë. Si ta mbash pellgun Mbajeni ujin relativisht të pastruar pjesën e bimësisë së vjeshtës. Weed mund të jetë një dëmtues. Mos përdorni kimikate për të hequr qafe prej tyre, sepse ju vrisni jo vetëm farë e keqe. Zgjidh atë dorë dhe e lini atë në buzë të pellgut për të mbajtur të gjitha krijesat përsëri në ujë. Parandaloni liqenin tuaj në dimër plotësisht të ngrirjes duke ju lënë të notoni topin tenisi. Hiqeni dhe lini një hapje të ajrit në akull. Shmangni thyerjen e akullit sepse reverberations mund të prishin jetën e pellgut. Kopshti Liqeni furnizon bukurinë, elegancën dhe jetën. Nëse është një pellg, një tank ujëvarë ose vetëm një sipërfaqe e qetë e ujit për meditim dhe të menduarit, pellgja e kopshtit është një pikë qendrore që pothuajse të gjitha kopshtet. Por krijimi i suksesshëm i një pellg të kopshtit që duket natyrshëm, ndihmon në përputhje me disa udhëzime themelore që e bëjnë ndërtesën të jetë më e lehtë dhe më e lehtë. Align Circuit Pond Garden për të kufizuar tolerancat Kur gërmoni gropën për liqenin e kopshtit, mos harroni se niveli i ujit në pellgun e kopshtit është po aq i lartë sa pika më e ulët e liqenit. Me fjalë të tjera, qarku i tërë i kopshtit duhet të jetë sa më afër të njëjtën sasi të jetë e mundur. Mund të jetë një pikë që duket larg nga të qenit i dukshëm, por kur shkelni një pellg, mund t'i shpëtojë vëmendjes. Për shkak se niveli i saktë nuk është i mundur, mendoni për devijimet dhe tolerancat. Për shembull, nëse thellësia e përzgjedhur e një liqeni 24 inç, devijimi i qarkut nga kjo lartësi duhet të jetë aq e vogël sa të jetë e mundur: vetëm një gisht ose dy. Vendosni nëse pellgja do të jetë e cekët ose e thellë Thellësia e pellgut të kopshtit është një vendim i rëndësishëm që ndikon në kostot dhe pamjen përfundimtare të tij. Kur liqeni gëlltitet, fundi bëhet më pak i dukshëm dhe gurët nuk do të shihen. Peshku mund të fshihej. Pellgjet më të thella kërkojnë përdorimin e futur shtesë të dashur në një pellg. Në pellgjet e cekët më mirë për të parë shkëmbinj dekorativë në fund dhe peshku janë më të theksuara. Por pellgjet e cekët kanë tendencë të grumbullojnë algat më shpejt, sepse drita mund të jetë me intensitet më të madh të arrijë më shumë ujë. Mbroni pjesën e poshtme të pellgut para kafshëve burrowing Dëmtuesit e tanishëm si Marmot dhe Mole mund të gërmojnë vrima në lëndinë dhe kopsht. Kur ju keni një kafshë burrowing në oborr, ju duket se ende mbush vrima. Por problemi shkon shumë përtej kufirit të bezdi kur kafsha shfaqet nën liqenin tuaj të kopshtit dhe tërheqjen e ashensorit në liqen. Zgjidhja është që të vë një rrjetë metalike të quajtur një pëlhurë hardware si një bazë për pjesën e poshtme të pellgut dhe pastaj hidhni disa centimetra të papastërtisë. Pastaj shtresa e poshtër merr substratin. Nëse janë të poshtër dhe anët e anës, duhet gjithashtu të vendosni një pëlhurë hardware në anën anësore. Balanconi madhësinë e pellgut me madhësinë e linjës së pellgut Liqeni i kopshtit mund të jetë vetëm aq i madh sa madhësia e jastëkut të tij. Pondet e cilësisë të bëra nga ethyleneerpolymer (EPDM) janë shumë të shtrenjta, ndërsa futjet PVC janë të shtrenjta, por jo si EPDM. Në një projekt që përfshin përdorimin e materialeve të lira ose të lira si shkëmbinj, pllaka betoni, blloqet e mureve mbështetëse dhe artikulli më i ulët i kostos nga të gjithë, uji mund të shpenzohen qindra dollarë në një shtresë të një perspektive të frikshme. Nëse buxheti juaj është i kufizuar, atëherë kostoja e ashensorit gjithmonë do të përcaktojë madhësinë e liqenit. Nga ana tjetër, ju mund të gjeni se ia vlen të investoni pak para shtesë në një projekt të tillë të dukshëm. Nuancat e mëngjesit shpesh humbasin Kur krijoni një formë të liqenit në fillim, mund të shtoni kthesa të veçanta dhe inlets që ju shtoni një vështrim unik për ju. Por këto nuanca delikate shpesh lehtësojnë dhe zbuten me njëri-tjetrin të procesit të ndërtimit të pellgut. Për këtë proces zbutjen e saj kontribuon në shtimin e pads, fut, gurë në pjesën e poshtme të pellgut, dhe sidomos gurët përgjatë bregut të pellgut. Mendoni për forma bazë. Shtoni rrjedhën e sipërme në dizajn Nëse nuk jetoni në një klimë të mbushur, të thatë, liqeni juaj domosdoshmërisht i tejmbushur. Megjithatë, ajo gjithashtu mund të bëhet në zonat e thata kur të përmbushni zorrën dhe të lini pjesë për të shpëtuar. Në vend të derdhjes dhe krehur në bazat e shtëpisë tuaj, krijoni një pikë të parashikueshme të derdhjes në mënyrë që uji të mund të shkojë në një vend të sigurt. Shmangni muret e larta vertikale të pellgut të kopshtit Ata dhe më të lartë janë muret e liqenit të kopshtit, puna më e vështirë që do të keni kur të përdorni një gur në liqen. Gurë të lirë natyralë mund të vendosen vertikalisht. Rock ka një tendencë jo vetëm të bjerë, por një sasi më e madhe e shkëmbit ose shkëmbit më të madh është gjithashtu e nevojshme për të mbuluar këtë zonë. Shkëmbinj të vegjël janë më të lirë, por vështirë të përbëhen. Shkëmbinj të mëdhenj janë më të lehtë për të mbuluar hapësirat vertikale, por ato janë të shtrenjta dhe të vështira për t'i trajtuar ato. Mundohuni të mbani brigjet e një pellg të kopshtit sa më shumë të jetë e mundur në 45 gradë ose më pak. Instaloni filtrin e përhershëm të ujit të jashtëm dhe skimmer Nëse nuk bëni një masë për një filtër të përhershëm të ujit të montuar në mur të liqenit tuaj, opsioni juaj i vetëm i filtrimit do të jetë manualisht i thithur ose pajisje filtri lundrues. Rrëshqitje dore është punë e vazhdueshme dhe filtrat e lundrueshëm marrin shumë sipërfaqe të ujit dhe janë të shëmtuar. Një filtër i përhershëm i ujit montuar në anën anësore të pellgut dhe mbetet jashtë rrugës. Sepse është automatike, ajo do të ndizet në intervale të caktuara. Megjithëse instalimi i filtrit të përhershëm është fillimisht më i vështirë dhe më i kushtueshëm, lejon mirëmbajtjen afatgjatë të lehtë. Tarracë në fund të pellgut Nëse brigjet e përkulura të kilogramëve të kopshtit janë shpat e mprehtë që rezulton në lehtësitë e fundit dhe faqet e pellgut. Në vend të kësaj, tarracë dhe në fund të liqenit të kopshtit, si tarracat bujqësore ose risters dhe shkallët. Mbani çdo tarracë ngjitje jo më shumë se 6 inç për të shmangur ruajtjen shumë të lartë të magazinimit. Krijo një tarracë me grumbullim direkt në papastërtitë duke përdorur lopatë, nëse papastërtia është mjaft e fortë për të mbajtur formën. Të parandalojë planet për të mbuluar futur pellg Çdo astar i peshkut të pjesshëm duhet të mbulohet. Edhe futur më të mirët dhe më të shtrenjtë në pellg është i ekspozuar ndaj rrezeve të diellit dhe dëmtimit. Kundër përkeqësimit të shtetit mund të mbrohet në mënyrë që të gjithë insert të mbulohet nga diçka e përhershme, për shembull me gurë në anët, pebbles lumore ose zhavorr të butë në fund. Është më mirë të mendoni se si doni të mbuloni futjen. Shpesh do të thotë mbingarkesë e linjave të mbingarkesës. Për shembull, nëse mbani tarraca të mjaftueshme, mund të përdorni shkëmbinj më të vegjël. Tarraca të larta kërkojnë artikuj më të mëdhenj dhe vizualisht shqetësues. Jini krijues kur merrni pebbles Pondet e kopshtit kërkojnë shumë gurë për të mbuluar futur në pjesën e poshtme dhe në anën. Nëse gurët bleu shumë, kostoja e pellgut do të rritet ndjeshëm. Në vend të kësaj, kujdesuni për shkëmbinjtë që mund të përdorni sa herë që jeni jashtë. Kur shkoni në një udhëtim dhe gjeni një burim të ligjshëm të gurit, hidhni ato në makinën tuaj. Lumenjtë janë një burim i mirë i gurëve të lumenjve të rrumbullakosura. Plazhet gjithashtu sigurojnë një burim të pafund të guralecave, gurë të rrumbullakët dhe rërës. Vetëm sigurohuni që ju mund t'i merrni ligjërisht. Mendoni përpara për të pastruar Një nga aspektet më të frikshme të pronësisë së pellgut të kopshtit është pastrimi i tij. Pellgjet e kopshtit mbledhin gjethe, pluhur, papastërtitë dhe të gjitha llojet e rrënojave. Së fundi, duhet të zbrazni dhe të pastroni liqenin. Një mënyrë për të lehtësuar ditën e pastrimit është krijimi i një pellg fund që është më e butë dhe më e lehtë për t'u pastruar. Fundin e ashpër të pellgut dhe atyre që kanë një cilësi të fortë pastrohen më shumë. Vendoseni vetëm sa më shumë gurë si ju duhet të mbuloni linjat e linjës. Përdorni astar nga EPDM nëse është e mundur Megjithëse liqenet e PVC janë shumë më të lira se futjet EPDM, futjet e EPDM zakonisht paguan për të blerë nëse mund ta përballoni atë. Insoles EPDM janë më të trasha dhe më rezistente sesa futjet PVC. Ata i rezistojnë rrezatimit UV dhe kimikateve të tilla si klori. Ashtu si kur të ngrohni diellin, futjet e EPDM bëhen të qëndrueshme dhe përshtaten mirë në vrimën e liqenit.