Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Ngjyrosje e catise

Jeni duke kërkuar për një piktor çatie? Ne kemi 23,097 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,803 profesionistë të regjistruar
87,880 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Ngjyrosje e catise

Keni nevojë për një shërbim të lyerjes së çatisë? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë në trajtimin e sipërfaqes, aplikimin e bojës penetruese, lyerjen dhe lyerjen e çatisë. Çmimi i trajtimit të sipërfaqes së çatisë zakonisht varet nga qëllimi i shërbimeve. Shihni më shumë informacion mbi shërbimet: bojë dhe llak, kosto transporti, vegla, shkallë, pirun me qira të ofruara nga një nga hidraulikët tanë 23,097 në këtë kategori.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,803 profesionistë të regjistruar
87,880 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Mësoni si të pikturoni aromën e çatisë ose me qira të profesionistëve Si të fshini çati: Hap pas hapi Hapi 1: Zgjidhni mjetet e duhura të pikturës së çatisë Hapi 2: Zgjidhni veshjen tuaj në çati Hapi 3: Instaloni pajisjet e sigurisë Hapi 4: Pastroni dhe kontrolloni çatinë Hapi 5: Vendosni çatinë Hapi 6: Aplikoni dy shtresa të veshjes Hapi 7: Mbyllni çatinë Nëse kulmi juaj duket i mërzitshëm ose doni të merrni një pamje të re, vendosni shtresën e saj të re është më e lehtë dhe më e lirë se zëvendësimi i çatisë. Pikturë DIY Kulmi nuk është e lehtë, kështu që ju duhet të konsideroni përfitimet dhe disavantazhet e kryerjes së punës me vetë-ndihmë ose përmes profesionistëve të punësuar. Në këtë artikull do të gjeni informacion rreth asaj se si të pikturoni çatinë dhe kur mund të jetë çatia më e mirë e pikturës profesionale. Çfarë duhet të mendoj para se të pikturoj çatinë e bërë me porosi? Ju duhet t'i përgjigjeni pyetjeve të mëposhtme: Cila është procesi i pikturës së çatisë hap pas hapi? Si të pikturoj çati me ngritjen e madhe? Sa kushton piktura profesionale e kulmit? Ku fitoj oferta nga piktorët e çatisë? A ka një kulm më të mirë profesional vs DIY? Çfarë duhet të mendoj para se të pikturoj çatinë e bërë me porosi? Piktura e kulmit kërkon një qasje graduale dhe nuk është aq e thjeshtë sa mund të duket. Për të vendosur nëse është një e drejtë profesionale ose e drejtuar, duhet të konsideroni: Sa i gjatë është shtëpia juaj? Nëse kulmi juaj është njëkatëshe dhe prirja nuk është shumë e pjerrët, një zgjedhje e sigurt mund të jetë çati e bërë me porosi. Për shtëpitë më të larta ju duhet të keni disa përvoja me punën e lartësisë. Piktorët e kulmit e dinë se çfarë bëjnë dhe dinë se si të punojnë në mënyrë të sigurtë në çati. A ka nevojë për riparim të çatisë? Nëse ka tjegull ose dëmtime të dëmtuara ose të dëmtuara, disa piktorë të çatisë do të jenë në gjendje të kryejnë riparime. Nëse keni nevojë të punësoni dikë për të rregulluar çatinë para pikturës, mund të jetë fitimprurëse për të kombinuar të dy shërbimet. Një piktor me përvojë mund të gjejë edhe vende të trazuara që mund të harrosh kur të pikturosh çatinë DIY. A doni të llakni çatinë? Kulmet shtrihen më së miri nga një teknikë llak që nuk i lë goditje me një furçë dhe është më e shpejtë se piktura e dorës. Piktorët e çatisë profesionale e dinë se si të përdorin një pajisje llak që do të largohet. Si të fshini çati: Hap pas hapi Procesi i veshjes së çatisë ndryshon në varësi të faktit nëse keni nevojë për të pikturuar binarët e çatisë, pllakat ose materialet e tjera, nga pjerrësia e kulmit tuaj dhe nga pajisja e pikturës që dëshironi të përdorni. Hapi 1: Zgjidhni mjetet e duhura të pikturës së çatisë Kulmet mund të pikturohen me brusha, rollers ose bojë në llak. Cumshot është opsioni më efektiv, por nëse ju duhet të punësoni pajisje të posaçme dhe të mësoni për të pikturuar ngjyrën e çatisë në llak, mund të jetë një zgjedhje më e mirë për të punësuar për këtë punë me përvojë profesionale. Cilindrat janë instrumenti më i zakonshëm që përdoret për pikturën e përpjekjeve DIY. Në qoshet, mbulesat e kreshtave dhe detaje të tjera ende mund të nevojiten furçë. Brushes sigurojnë mbulimin e të gjitha pjesëve të çatisë, por kjo metodë është shumë kohë. Ju duhet të kaloni pikturën e kulmit për të shmangur ditën e ngrohtësisë së ditës. Hapi 2: Zgjidhni veshjen tuaj në çati Nëse dëshironi të ftoheni shtëpinë tuaj në verë dhe të zvogëloni kostot e energjisë elektrike, ngjyra e çatisë duhet të pasqyrojë dritën dhe ngrohjen. Ngjyra që zgjidhni për çatinë tuaj duhet të përshtateni me ngjyrat e tjera të shtëpisë në natyrë. Hapi 3: Instaloni pajisjet e sigurisë Nëse punoni në një lartësi, vendosni rripat e sigurimit, mbrojtjen e buzë dhe pajisjet e tjera të sigurisë dhe provoni gjithçka para fillimit. Hapi 4: Pastroni dhe kontrolloni çatinë Para aplikimit të ngjyrës, kulmi do të pastrohet plotësisht dhe do të lejohet të thahet. Duke përdorur një larje presioni, hiqni papastërtitë rezistente. Kjo është gjithashtu një shans për të zbuluar çdo punë korrigjimi që duhet të bëhet para fillimit të pikturës. Hapi 5: Vendosni çatinë Aplikoni një shtresë të shtresës bazë për të mbuluar çdo ngjyrë të vjetër dhe për të ndihmuar ngjyrën tuaj të re për t'iu përmbajtur. Skipping Ky hap do të thotë që ngjyra juaj e çatisë nuk do të jetë mjaft e qëndrueshme. Hapi 6: Aplikoni dy shtresa të veshjes Nëse ju llak, ju jeni duke përdorur një rul ose furçë, ju duhet të shkundur çati dy herë. Lejoni shtresën e parë të thahet plotësisht para se të aplikoni. Hapi 7: Mbyllni çatinë Nuk është e nevojshme për të gjitha llojet e ngjyrave, por shtimi i ngjitësit ose dembelës mund të ndihmojë në mbrojtjen e ngjyrës së çatisë nga dëmtimet dhe veshin dhe të sigurojë mbrojtjen e dëshiruar. Si të pikturoj çati me ngritjen e madhe Pajisje të veçanta, të tilla si ngriti, mund të nevojiten për të ngrohur çatinë e pjerrët. Kjo pajisje duhet të vendoset saktësisht në mënyrë që piktori të mund të pikturojë një pjesë të çatisë dhe pastaj duhet të zhvendoset në seksionin tjetër. Për shkak se përdorimi i një pajisjeje ngritëse mund të jetë komplekse, kulmi nuk rekomandohet për ngjitje të pjerrët. Përveç kufizimeve të sigurisë, personi që do t'ju japë një ngritje do t'i japë përparësi ekspertit. Qiraja e Cladkoster dhe pajisje të tjera të sigurisë mund të tejkalohen gjithashtu në krahasim me piktorin profesional të paguar. Marrja e menutë e çmimeve nga piktorët e çatisë Mësoni të pikturoj çatinë dhe të përdorni procedurat e bukura mund të kurseni para, por nëse nuk jeni plotësisht i sigurt për aftësitë tuaja, mund të jetë një qira e një piktori profesional në hapin e mençur të çatisë për të përmirësuar familjen që do të japë vlerën tuaj në shtëpi. Para se të vendosni për të pikturuar çatinë si një projekt për mjeshtrat në shtëpi, merrni marrëveshje nga piktorët pranë jush dhe për të gjetur se sa ngarkohen. Merrni menutë nga piktorët lokalë tani. Kur ju merrni një ofertë për pikturë çati, pyesni nëse piktorët mund të pikturojnë kanal ose fasadë. Për këto shërbime, ata do të ngarkojnë më shumë, por ata mund të japin një listë të çmimeve për të marrë një ide të çmimeve të tyre për punë të ndryshme. Për të marrë një kuotë më të saktë në internet, futni piktorin e çatisë këtë informacion: Sa metra katror keni nevojë për të pikturuar. Nëse kulmi është njëkatëshe ose dykatëshe. Pjerrësi. Nëse ka më shumë fusha për pikturë sesa thjesht një çati të thjeshtë. Nëse ka ndonjë problem me qasjen e çatisë. Sa kushton piktura profesionale e kulmit? Mesatarisht, kripërat përbëhen nga 40 euro në orë, por shpenzimet mund të jenë më të ulëta ose më të larta në varësi të projektit dhe vendit ku punojnë piktorët e çatisë. Puna e thjeshtë mund të kushtojë 35 euro në orë, ndërsa puna më e komplikuar mund të qëndrojë 50 euro në orë. Pastrimi i kulmit është gjithashtu i përfshirë në këto çmime. Çmimet e mësipërme zbatohen vetëm për të punuar vetëm. Ngjyra dhe mjete të tjera do të kushtojnë më shumë, si dhe shpenzimet për marrjen me qira të një cladkoster për një çati të mprehtë pjerrësi. Lajm i mirë është se piktura e çatisë mund të jetë çuditërisht e lirë, sepse piktorët e kulmit mund të punojnë shpejt dhe me efikasitet. Kostoja e kulmit të pikturës në çati 350 metra katrorë mund të jetë vetëm 4 000 euro nëse është mjaft e lehtë, edhe nëse janë përfshirë riparimet. Profesionistë vs kulmet e pikturës DIY Tani ju keni informacion në lidhje me pikturën e çatisë, dhe ju mund të vendosni nëse është më mirë të bëni këtë punë vetë-ndihmë, ose do të gjeni një piktor profesional. Arsyet pse të marrin në konsideratë përdorimin e një profesionist përfshijnë: Punë e hollësishme - ka një thënie të vjetër: "Djalli është në detaje." Sa i përket pikturës së çatisë, puna e detajuar mund të përfshijë, për shembull, duke pikturuar qepallat. Piktorët e kulmit përdoren për këto detaje dhe të dinë se çfarë hapash duhet të marrin. SIGURIA - Piktorët e çatisë kanë përvojë të nevojshme për punë të sigurt dhe efikase në lartësi dhe për të njohur kufijtë e tyre. Piktori i çatisë DIY mund të zhvendosë kufijtë e tyre dhe mund të aksident. Gjithashtu një aksident si ngjyrat e derdhjes mund të shtojë punë më shumë orë, ndërsa një aksident më i rëndë mund të të çojë në spital. Shërbime të tjera - punë e hollësishme mund të përfshijë jo vetëm pikturimin e qepallave. Kjo mund të përfshijë pikturë pjesë të tjera të shtëpisë, siç janë kornizat e dritareve ose elementët dekorativë. Këto punë duhet të bëhen në një shkallë ose në një sipërfaqe të pjerrët. Piktori në çati përdoret për të punuar në një shkallë ose në një zonë të pjerrët dhe e di saktësisht se çfarë ka nevojë për të pikturuar. Ruajtja e parave - pikturë e kulmit duke përdorur DIY zakonisht ju kursen para, por jo gjithmonë. Qiraja e pajisjeve të tilla si pastrues presioni ose ngriti, do të rrisin kostot e projektit tuaj në shtëpi. Rreziku i dëmtimit të kulmit do të jetë gjithashtu më i madh nëse nuk e dini se çfarë bëni dhe riparoni mund të jenë të kushtueshme. Nëse vendosni që ju dëshironi një ekspert, mos e buzëqeshni piktorin e çatisë që ka një reputacion të mirë në lagjen tuaj dhe mund t'ju japë referenca dhe t'ju tregojë ju tashmë të pikturuar kulmet. Ju duhet të jepni sa më shumë detaje që mundeni në lidhje me piktorët e punës mund t'ju ofrojnë oferta më të sakta në internet. Pas inspektimit të projektit tuaj, ju do t'ju japë një kuotë përfundimtare. * Shpenzimet dhe çmimet në këtë nen janë indikative dhe duhet të përdoren vetëm si indikative. Ata janë gjithashtu të ndryshëm në nivel lokal dhe janë subjekt i forcave të tregut. Çfarë lloj ngjyre përdorni në një çati? Kulmet mund të lacquered nga spërkatje ose tradicionalisht lacquered. Shumë lloje ngjyra punojnë mirë në kulmet, duke përfshirë: • poliuretani, polyura ose veshje polimer • Veshje asfalt • bojë akrilike në çati me bazë uji • Ngjyrat e silikonit ekologjik Ngjyra më e mirë e çatisë së metalit ka përmbajtje të lartë të ngurta. Faktori më i rëndësishëm që duhet të merret parasysh në ngjyrën e çatisë së metalit është niveli i ngurtë në shtresën. Ne do të shpjegojmë pse. Veshje janë bërë nga këto komponente kryesore: Pigmente (të ngurta ose të lëngshme) - përbërës që furnizojnë veshjen e ngjyrës së saj. Binders (rrëshirë) - një komponent që mban një pigment në vend, duke formuar një mjet. Extender - grimca më të mëdha pigment të furnizuar nga forca e filmit dhe rrokje. Solvents - ata janë përdorur për të rritur viskozitetin e veshjes. Aditivët - ato përdoren për të rregulluar vetitë e disa komponentëve (për shembull, disa veshje kanë fungicide ose biocide). Të gjitha mbulim të ndryshëm të metaleve përdoren për qëllime të ndryshme, por faqja më e rëndësishme e çatisë suaj është se sa gjatë përfundimi i sipërfaqes do të mbajë ngjyrën e tyre dhe sa zbehet pas ekspozimit të drejtpërdrejtë dhe ekstrem në diell dhe rreze të dëmshme UV. Shumë veshje çati thekson se ata kanë pigmente të larta në veshjet e tyre, por është mashtruese. Kjo arrihet duke shtuar një përqindje më të lartë të solids (shkumës) në ngjyrën metalike të çatisë. Megjithatë, për fat të keq, nuk rrit jetën e produktit. Përkundrazi, solids më të përdorura në fakt parandalojnë përzierjen e ngjyrës në mënyrë të barabartë me një lëng. Si rregull, kjo çon në thyerjen e pabarabartë dhe të parakohshme të veshjes shumë më herët se llak me cilësi të lartë të çatisë fillon të tregojë shenja të veshin. Cilësia Sunroof metalike përdor solide shumë të larta rrëshirë. Ngjyrat premium në çati janë plot me rrëshira të ngurta. Rrëshira është një pigment ose ngjyrë shumë e vështirë për të përmbyllur; Pastruesi do të jetë rrëshirë, aq më i gjallë do të jetë ngjyra. Resins neto ofrojnë rezistencën më të fortë ndaj dritave UV, kundër grumbullimit dhe të verdhë, venitje, bubbling, plasaritje dhe peeling, me kusht që procesi i aplikimit të respektohet vazhdimisht. Blerja ose prodhimi i resins është shumë i kushtueshëm, kështu që shumë prodhues filluan me shkurtime. Në vitet e fundit, disa resina të ngurta hibride u dhanë në treg që u përpoq të reduktonte kostot totale të prodhimit dhe megjithatë arrijnë disa nga kërkesat më të rrepta të mbulesës së çatisë. Resins kopolimer ose stiren janë dy shembuj, por më i besueshëm është që të përdorin vetëm veshjet e kulmit që ofrojnë 100% të ngurtë të pastër rrëshirë. Ndërsa vazhdoni hulumtim, do të vini re se ngjyrat më të larta në kulmet metalike - ato që përmbajnë resinat më të ngurta - sigurojnë garancinë më të gjatë nga prodhuesi në industri dhe tani do të dini pse është. Ngjyra më e mirë metalike është breathable. Faktori i dytë më i rëndësishëm i ngjyrës metalike sipërfaqësore në çati është se si breathable. Disa njerëz mund të mendojnë se fakti nëse fundi i veshjes mund të lëshojë një përqindje shumë të vogël të avullit të ujit, sa më gjatë që të zgjatet ngjyra duhet të jetë mashtruese. Por është me të vërtetë kështu. Nëse sistemi juaj i tabelës së çatisë nuk lejon një sasi shumë minimale të transferimit të lagështisë, mund të arrini flluska brenda disa muajve të përfundimit të aplikacionit. Kjo është për shkak se mbulesat më të ulëta të çatisë kanë tendencë të formojnë nga jashtë peshave të papërshkueshme që kuruar gjatë 14 ditëve të ardhshme. Sapo të ndodhë kjo, asnjë lagështi nuk mund të lirohet nga fundi i ngjyrës. Ngjyrat e çatisë së metalit premium janë breathable dhe lejojnë që kjo lagështi të lirohet ngadalë dhe të furnizohet me mbulesën tuaj të çatisë një jetë më të gjatë dhe të thatë. Ata gjithashtu zvogëlojnë rritjen e mykut në pllaka nën veshjet tuaja dhe në mënyrë drastike rrisin jetën. Ngjyra më e mirë e kulmit metalik është fleksibël. Aspekti i tretë që kontribuon në cilësinë e shkëlqyer të kulmit metalik, është fleksibiliteti. Prodhuesit më të lirë mbulim tani do të argumentojnë se produkti i tyre është fleksibël, por ne duhet të pyesim se çfarë lloj përbërësish kjo fleksibilitet ofron. Nëse ndonjë lloj migracioni plasticizer është përgjigja, kjo do të thotë se mbulimi i çatisë fillimisht do të jetë fleksibël, por në muajt e ardhshëm plastifikuesi është jashtë bojës. Lë shtresë të ngurtë dhe së shpejti të prirur për degradim. 100% polimere akrilik elastomerik janë të shtrenjta, por zgjasin për një jetë dhe garantojnë se pa marrë parasysh se sa shtëpia juaj do të ndryshojë gjatë viteve, sistemi juaj metalik metalik çati do të jetë i njëjtë.