Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Mirembajtje gjate dimrit

Jeni në kërkim të një mirëmbajtëse për mirëmbajtjen dimërore? Ne kemi 11,176 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,788 profesionistë të regjistruar
87,834 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Mirembajtje gjate dimrit

Keni nevojë për një shërbim të mirëmbajtjes dimërore? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë në heqjen e borës, eksportin e borës, heqjen e kanaleve dhe pluhurimin e akullit. Kostoja e mirëmbajtjes së rrugëve zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shiko më shumë informacion mbi shërbimet: zhavorr, pajisje mbrojtëse, lopata dhe mjete të tjera të ofruara nga një prej punëtorëve tanë të mirëmbajtjes 11,176 në kategorinë e dhënë

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,788 profesionistë të regjistruar
87,834 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Përgatitni shtëpinë tuaj në sezonin e dimrit Sigurohuni që sistemi juaj i ngrohjes të jetë gati Sipas asaj lloji të sistemit të ngrohjes që keni, ka disa gjëra që duhet të bëni në mirëmbajtjen e shtëpisë, në vend se temperaturat në të vërtetë fillojnë të bien. Nëse keni një sistem të efikasitetit të lartë, tubat e PVC-së duhet të privohen nga çdo pengesë. Dhe ata që kanë një sistem bojler duhet të pastrohen sistemi i tyre çdo vit. Ata që kanë gaz duhet të pastrojnë furrën përafërsisht çdo tre vjet. Këtu janë 15 mënyra për të mbajtur shtëpinë tuaj të ngrohtë dhe për të kursyer para. Kontrolloni fireplace dhe oxhak Nëse jeni duke përdorur një fireplace, le ta pastrojë atë me Kominos. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni nëse nuk ka fëlliqur dhe çarje në oxhak. Akumulimi i Creosot dhe mbetjet si gjethe dhe foletë e zogjve mund të bëhen një rrezik zjarri. Kontrolloni bateritë në detektorë të tymit dhe oksidit të qymyrit Sipas zyrës amerikane të zjarrit, ngrohja është shkaku prej 27 për qind e zjarreve në muajt e dimrit. Sigurohuni që të gjithë detektorët e tymit dhe monoksidi i karbonit po punojnë në shtëpinë tuaj. Është mirë që të keni një detektorë të tymit në çdo dhomë të shtëpisë tuaj, duke përfshirë korridoret. Sigurohuni që mirëmbajtja e brendshme përfshin kontrollin e baterive në të gjitha orët e alarmit një herë në muaj që është gjithmonë në listën e kontrollit të mirëmbajtjes së shtëpisë. Shmangni tubin e ngrirë Kur uji ngrihet, shtrihet dhe mund të shkaktojë që të plas tubin tuaj. Për të shmangur tubat e ngrirjes, izoloni tubin pranë dritareve, dyerve dhe në ambientet e zhveshura të shtëpisë. Shkëputni zorrën e kopshtit nga bateria e jashtme. Së fundi vendosni temperaturën në jo më pak se 55 gradë F. Testoni pompën tuaj të llumit Pompë juaj termike do t'ju ndihmojë të mbani bodrumin e thatë gjatë sezonit të shiut, kështu që sigurohuni që të funksionojë siç duhet. Hidhni disa litra ujë në gropë për të siguruar që pompë të kthehet. Qëndrueshmëria tipike e pompës së detyrës është 10 vjet. Falë listës së kontrollit të mirëmbajtjes në shtëpi, sigurohuni që të zgjasë për kaq shumë kohë. Bëhuni gati për një stuhi Gjatë stuhive të dimrit janë ndërprerjet aktuale rutinë, prandaj bëhuni gati për mbijetesë. Lista e kontrollit të mirëmbajtjes në shtëpi të dimrit duhet të përmbajë një stok të ujit në shishe, jo të prishur, elektrik dore, farmakidal, bateri dhe ngarkuesin e telefonit të zgjuar. Mbroni inputet E gjithë kjo borë, akull dhe baltë mund të shkaktojnë konfuzion në katet e hyrjes tuaj. Vendosni mats brenda dhe jashtë derës së bashku me tabaka brenda inputit. Dhe sigurohuni që korridori juaj të përgatitet me një vend për tharjen e bordeve të lagura, kapele, dorashka dhe doreza. Kontrolloni rrjedhjen e ajrit Nëse doni të kurseni koston e ngrohjes në muajt e dimrit, shkoni në listën e kontrollit të mirëmbajtjes së shtëpisë. Gjithashtu kontrolloni se nuk ka rrjedhje të ajrit rreth dritareve dhe dyerve duke përfshirë plasaritje në vula ose rripa. Nëse është e nevojshme, zëvendësoni ngjitësin dhe kaseta nënshkrimin. Mos krijoni diga të akullit Nëse shtëpia juaj është e prirur për digat e mëparshme dhe akullore, merrni hapa tani dhe siguroni izolim dhe ventilim të mjaftueshëm. Ju mund të parandaloni akull të dashur për të parandaluar borën nga çati dhe montoni kabllot termike. Kontrolloni çatinë. Vendosni pamjen e mirë të çatisë para se të goditni të ftohtët. A ka ndonjë herpes të lirë ose të humbur që mund të rezultojë në rrjedhjen e borës së shkrirjes? Dhe përdorni listën e kontrollit të mirëmbajtjes së shtëpisë si një pretekst për të kontrolluar gaskets potencial të plasaritur rreth hapjeve të ventilimit dhe oxhakut. Hiq poshtër nga kulmet e sheshta Nëse keni një çati të sheshtë që është e mbuluar me pebbles ose asfalt, ju patjetër do të hiqni gjethet që do të mbajnë lagështi para dimrit. Kjo mirëmbajtje në shtëpi mund të bëhet duke përdorur një nxehtësi ose ventilator. Kontrolloni izolimin. Izolimi i mjaftueshëm do të ndihmojë shtëpinë tuaj në dimër të ngrohtë dhe të ftohtë në verë. Dhe nëse izolimi juaj është i pamjaftueshëm, sistemi juaj i ngrohjes do të duhet të punojë jashtë orarit. Duke shtuar izolimin në papafingo, mure dhe hapësirë ​​të çmendur ju mund të kurseni para në kostot e ngrohjes. Tifozët e kundërt të tavanit Nëse keni tifozë tavan, kaloni duhet të vendoset në mënyrë që blades e tifozëve të rrotullohen në drejtim të orës. Funksionimi i blades në muajt e ftohtë në drejtim të orës mund të shtypë ajrin e nxehtë të ngrohur. Kjo mirëmbajtje e shtëpisë bën dhoma me tavan të lartë të rehatshëm. Mbroni ajër të kondicionuar Edhe pse njësia e kondensimit është ndërtuar për elementë të jashtëm, ajo ende mund të dëmtohet nga rënia e rënies së ujit, borës, ngrirjes së dëborës dhe papastërtive të tjera. Ju nuk keni nevojë të investoni në një mbulesë të papërshkueshme nga uji. Vetëm vendosni një kompensatë fletë që mban disa tulla në fund, dhe klima juaj duhet të jetë gati për pranverë për të punuar përsëri. Mos harroni! Lista e kontrollit të mirëmbajtjes në shtëpi të dimrit duhet të përmbajë gjithashtu heqjen dhe ruajtjen e të gjitha njësive të ajrit të kondicionuar. Shpëlarje, izoloni rezervuarin e ujit të nxehtë Shpëlaj rezervuarin e ujit të nxehtë për të hequr depozitat. Ju gjithashtu mund të paketoni një rezervuar më të vjetër të ujit për të përfunduar batanije izoluese që kursen energji (dhe kursen paratë tuaja). Dhe këto batanije parandalojnë ngrohje të ujit të nxehtë humbin ngrohje në dhoma të ftohta dhe kabinete. Përgatit një humidifier Nëse keni një humidifier ajri për të gjithë shtëpinë, sigurohuni që tubi i kullimit është i pastër. Dhe të zëvendësojë panelin e medias që përzihet me ujë me ajër të nxehtë nga furra. Kjo duhet të bëhet dy herë në çdo sezon. Së fundi, kontrolloni që valvula elektromagnetike po punon siç duhet dhe pastroni tifozin e humidifierit. Rrethi degët e një peme Lista e kontrollit të mirëmbajtjes së dimrit duhet të përmbajë prerjen e të gjitha degëve të pemëve të vdekura që të bien dhe të mos dëmtojnë shtëpinë tuaj gjatë stuhisë së dimrit. Dhe nëse keni nevojë për të hequr degë të mëdha ose për të hequr të gjithë pemën, mund të jetë zgjidhja më e mirë për të punësuar ekspertin tuaj. Ulluqet e pastra. Nëse nuk e keni bërë atë, pastroni ulluqet nga mbeturinat dhe papastërtitë, duke përfshirë donuts dhe gjethet në mënyrë që të shkrihet bora e dëborës menjëherë. Dhe drejtoni çon larg nga baza e shtëpisë tuaj për të shmangur rrjedhjen e bodrumit dhe përmbytjeve. Hapat e riparimit, kontrolloni kangjella Sigurohuni që hapat që çojnë në shtëpinë tuaj nuk përmbajnë rreziqe fikjeje, dhe konkrete të saktë nëse është e nevojshme. Dhe sigurohuni që kangjella të jetë fikse dhe do të përfshihet për të shmangur rënien. Konsideroni gjeneratorin Nëse jetoni në një zonë që është e prirur për ndërprerjet e energjisë elektrike, ndoshta mund të konsiderohet gjeneratori. Gjeneratori do t'ju ndihmojë të mbani disa dritat së bashku me ngrohjen me ndërprerjet afatgjata të dimrit. Gjeneratorë portativë dhe emergjente janë në dispozicion, sipas nevojave tuaja. Kova të gatshme, kontrolloni prestarin e dëborës Lëvizni blades borë në zonën pranë derës ku ata do të jenë lehtësisht të arritshme. Zëvendësoni vajin në ventilatorin e dëborës dhe zëvendësoni qirinjën nëse është e nevojshme. Kontrolloni ndriçimin e jashtëm Në listën e kontrollit të mirëmbajtjes së familjes, kontrolloni që të gjitha dritat e jashtme të funksionojnë siç duhet, duke përfshirë ndriçimin e sensorit të lëvizjes. Dhe kjo do të ndihmojë në parandalimin e rënies në trotuaret dhe shtigjet e mbërritjes të mbuluara me akull. Mbrojtur mobiljet e tarracës Mbroni mobiljet e tarracës tuaj nga motri (duke përfshirë ndryshk) duke mbuluar copat e tyre me tarp të rënda. Dhe nëse keni ku mund të ruani mobiljet në derdhjen, garazhin ose bodrumin. Mbroni Potters Balta dhe enë prej porcelani mund të plasni gjatë motit të ftohtë, kështu që mos harroni se lista e kontrollit të mirëmbajtjes së shtëpisë tuaj përmban pastrimin e tokës nga tenxhere dhe t'i sjellë ato. Ju gjithashtu mund t'i ruani ato në anën e garazhit ose strehimit, thjesht t'i mbroni ato nga objekte të rënda. Dyqan mjetet sezonale Sigurohuni që çdo mjet sezonal - si grabujë, gërshërë të hortikulturës dhe lopata kopshtesh - ruhet në garazh ose shtyhet nga elementet. Dhe përdorni një shtresë të lehtë nga një vaj bimore që do të ndihmojë në parandalimin e ndryshkut në mjetet tuaja. Furnizim me kripë, rërë Blej një kripë për të shkrihet akull ose rërë para dëborës së parë. Kjo do t'ju ndihmojë në një kohë kur gjurma dhe rruga e rrugës do të fshihen. Instaloni dritaret e stuhisë dhe dyert Dyer dhe Windows Stuhia do të ndihmojnë në reduktimin e humbjeve termike në muajt e ftohtë, veçanërisht për ata që kanë një dorë. Ju mund të porositni dritaret dhe dyert e stuhive të posaçme nga dyqanet për mjeshtrat në shtëpi. Mos harroni t'i matni me kujdes para porosisë tuaj. Kontrolloni presionin e lartë të ujit Valvulat e reduktimit të presionit zakonisht ndodhen pranë valvulës kryesore të mbylljes së ujit, por jo të gjitha shtëpitë i kanë ato. Presioni i lartë i ujit mund të dëmtojë tubacionet, lidhjet dhe pajisjet. Gjithashtu krijon ujëra dhe duke humbur me shumë ujë. Kontrolli i lartë i presionit të ujit është shpesh një mirëmbajtje e shfletuar dhe është lehtësisht e zbatueshme. Ekziston një valvul i ri reduktues dhe një manometër të thjeshtë si kjo e bashkangjitur në trokitje e lehtë. Drain Depozitat nga ngrohësi i ujit ose presin një jetë të shkurtuar Sedimenti është treguar për të mbledhur në fund të tank. Kjo krijon pika të nxehta në ngrohësit e gazit që mund të dëmtojnë rezervuarin dhe të shkaktojnë dështim të parakohshëm. Në ngrohësin e ujit elektrik, akumulimi i sedimentit mund të shkaktojë një mosfunksionim të trupit të ngrohjes më të ulët. Kështu, ngrohësi me ujë të rastësishëm do të zvogëlojë llogaritë e energjisë dhe do të zgjasë jetën. Ne rekomandojmë që ngrohësit e shkarkimit të ujit të paktën një herë në vit. Dritare të pastër dhe vrima të bllokimit Shumë dritare rrëshqitëse dhe dritaret e zëvendësimit të vinyl kanë hapje të kripës në pjesën e poshtme të jashtme. Këto vrima janë të dizajnuara për të shpërndarë ujin e shiut që mund të grumbullohet në kanalin e kuadrit më të ulët. Vrimat e qarë mund të bllokohen me insektet dhe papastërtitë, dhe nëse ndodh, uji mund të mbushë kanalin dhe të mbizotërojë pjesën e poshtme në shtëpinë tuaj. Nëse doni të shihni nëse sistemi juaj i qarë funksionon, thjesht derdhni filxhanin e ujit ose llakut jashtë zorrës së kopshtit të dritares. Nëse nuk e shihni rrymën e vazhdueshme të ujit të pastër që vjen nga vrima e thirrjes, futni varëse rrobash ose llak me ajër të ngjeshur dhe thith atë përsëri. Nëse një përplasje e vogël (që synon të parandalojë erën e fortë) është e mbërthyer, mund të hiqet me ngjitësin dhe të zëvendësohet.