Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Marrja me qira e makinerive te renda

Jeni duke kërkuar për një ofrues me qira të makinave të ndërtimit? Ne kemi 20,093 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,712 profesionistë të regjistruar
87,704 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Marrja me qira e makinerive te renda

Keni nevojë për shërbim në fushën e marrjes me qira të makinerive të ndërtimit? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë për marrjen me qira të një ngarkuesi, mbajtës teleskopik, ekskavator me zvarritës. Çmimi i marrjes me qira të mekanizmave të ndërtimit zakonisht varet nga qëllimi i shërbimeve. Shiko më shumë informacion mbi shërbimet: karburantin, sigurimin, pajisjet mbrojtëse të ofruara nga një prej ekspertëve tanë të 20,093 në kategori.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,712 profesionistë të regjistruar
87,704 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini

Qiraja e makinave të ndërtimit Nëse punoni në një biznes projekti si një industri ndërtimi, do të mësoni nga afër për të gjetur rezultatet tuaja ekonomike. Ata janë momente kur vendosin për një pajisje ndërtimi me qira, ka më shumë kuptim sesa lidhja e parave të gatshme gjatë blerjes së të njëjtit artikull. Ju mund të merrni pajisjet e nevojshme pa një angazhim afatgjatë. Kjo makinë me qira e makinerive ndërtimore fokusohet në tendencat aktuale në dhënien me qira të ndërtesave dhe liston llojet e njohura të pajisjeve në dispozicion për qira. Ne gjithashtu shikojmë në përfitimet e marrjes me qira të makinerive të ndërtimit për sipërmarrësit. Në përfundim do të shqyrtojmë kur ka kuptim të marrësh me qira ose të blejmë një pajisje të madhe ndërtimi. Në vitin 2008, recesioni global ka kërkuar një taksë në shumë industri, duke përfshirë ndërtimin e banesave dhe komerciale. Projektet që do të fillojnë u ndaluan praktikisht. Për shkak se ekonomia botërore është përmirësuar vazhdimisht, projektet e ndërtimit u kthyen në gjurmët e vjetra. Si rezultat, kërkesa për pajisje të ndërtimit të rëndë është rritur. Pajisjet me qira bëhet gjithnjë e më popullore Sipas të dhënave të marra nga anketa, pajisja me qira u bë një zgjedhje më tërheqëse për pronarët e kompanive dhe individëve që duan të përfundojnë projekte. Anketa tregoi se konsumatorët përdorën për të financuar teknika të rënda që kishin nevojë, më shumë opsione. Ata shpesh u përpoqën të gjejnë një zgjidhje që korrespondon me situatën e tyre, të tilla si marrja me qira para se të vendosin të blejnë ose të marrin me qira. Pse makineritë e ndërtimit të qirasë dhe pajisjet Qiraja e pajisjeve të ndërtimit ofron një numër përfitimesh për biznesin tuaj, duke përfshirë si në vijim: Pajisjet janë të besueshme dhe të mirëmbajtura mirë Njësitë e disponueshme për qira janë të kontrolluara rregullisht dhe ndjek kohën e përdorimit të tyre. Të gjitha pajisjet që kanë shënuar një numër të madh orësh do të fshihen nga qarkullimi dhe do të zëvendësojnë, duke bërë të gjitha pajisjet e ndërtimit, në gjendje të mirë dhe të gatshme për punë. Pajisjet me qira përmban teknologjitë më të fundit Për të ruajtur konkurrencën, ofron modele më të reja me teknologji më të fundit. Nëse vendosni të merrni me qira pajisjet e nevojshme, ju merrni ju dhe mundësinë tuaj të ekuipazhit për të punuar me pajisje me karakteristikat dhe përfitimet më të fundit. Si rezultat, ju do të jeni në gjendje të kurseni kohë dhe para kur përfundoni projektin. Qira do të thotë që ju mund të punoni me pajisjet e sakta Ju nuk do të qëndroni në përpjekje për të dalë me pajisje ekzistuese në vend. Rental ju ofron qasje në inventarin e plotë që keni në dispozicion. Zgjidhni pikërisht pajisjen që ju nevojitet dhe bëni punën e duhur. Nuk kërkohet asnjë investim kapital Kur vendosni të merrni me qira makineritë e ndërtimit, shpenzimet do t'ju shkaktojnë vetëm nëse keni nevojë për të punuar. Ju nuk lidhni flukse të rregullta të parasë dhe mos paguani kostot e financimit. Shërbimi dhe shpenzimet e mirëmbajtjes janë eliminuar Biçikleta është përgjegjëse për këto kosto. Nëse diçka shkon keq kur përdorni pajisje të huazuara, thjesht mund të organizoni kthimin dhe shkëmbimin e saj. Qiraja është përgjegjëse për të gjitha riparimet, si dhe për mirëmbajtjen e përgjithshme të të gjitha pajisjeve të tij. Ju nuk duhet të ngarkoni shpenzimet e mirëmbajtjes në buxhetin tuaj. Nuk nevojiten akuza për ruajtje afatgjatë Sepse ju vetëm merrni me qira makina ndërtimi kur ju duhet t'i përdorni ato për një punë të veçantë, ju nuk përputhen për koston e ruajtjes së tyre afatgjatë. Mundësi për të provuar modele të reja para se të bësh një blerje Leximi në lidhje me pronat dhe avantazhet e secilës pajisje nuk ofron gjithmonë një pamje të vërtetë se si do të ishte nëse i keni përdorur ato në një vend ndërtimi. Nëse jeni duke kërkuar pajisje të reja, mund të provoni modele të reja dhe të merrni përvoja praktike para se të vendosni se cili prej tyre është e drejtë për biznesin tuaj. Nuk është e nevojshme t'i ngarkoni ato në zhvlerësim Kostoja e plotë e marrjes së marrjes së një pajisjeje ndërtimi mund të zbritet në vitin në të cilin ata ngrihen, ndryshe nga kjo nëse vendosni për blerje të drejtpërdrejtë, duhet të zbrisni disa vjet. Në varësi të lartësisë totale të kësaj zbritjeje, mund të jetë një avantazh në kohën e taksave. Çfarë pajisje ndërtimi kemi për qira Këtu janë disa shembuj të makinave të ndërtimit në dispozicion për qira: Ngarkuesit e Backhoe Këto makina të rënda, natyrore janë të vështira dhe të forta. Peshimi nga 22,000 kg mund të zhvendoset deri në 25 km / h për të shpejt të marrë në vendin tuaj të punës. Traktorkat mund të pajisen me një pendë diaman, bray këndore ose forks, në varësi të llojit të punës që ju nevojitet për të kryer. Buldozerë Ka disa modele në madhësi prej rreth 17,000 deri në 21,000 kg dhe nga 73 në 96 Netto HP. Në vendin tonë, ju do të gjeni buldozer të drejtë dhe ju mund të trajtojë ndonjë detyrë të vështirë që hasni. Paneli i ekranit të lehtë Shtrirja tregon informacion të rëndësishëm për operatorin. Butonat e vendosura nën panelin e ekranit i lejon operatorit të vendosë kushtet e kontrollit për kontrollin e reagimit, tehut dhe përpara / prapa. Ekskavatorë Nëse keni nevojë për tokë dhe materiale të tjera lëvizni shpejt dhe me efikasitet, numëroni në punën për ju një qese. Sistemi hidraulik siguron një shpejtësi të shpejtë dhe të fortë duke përdorur një levë të thjeshtë. Madhësitë në dispozicion variojnë nga 33,400 në 77 800 kg. Ekskavatorët mini janë në dispozicion për punë të vogla nga 3 640 në 17 290 kg. Qera Bagrov. Gradë motorike Noram 65e Motor Grader përfshin një numër karakteristikash që zakonisht gjenden në modele më të mëdha, deri në 21 '7 "paketë. Falë gjashtë shpejtësive përpara, ndërrimi elektronik dhe gear me energji elektrike 53 "me një kornizë" dhe "për një rrotullim të shiritit 360 gradë, do të jeni në gjendje të trajtoni çdo punë në fletën tuaj të punës. Më shumë ngarkues të peizazhit Shasia e gomës e këtij lloji të ngarkuesit siguron tërheqje dhe stabilitet të shkëlqyeshëm për të minimizuar presionin në tokë. OVB-ja e shoferit është e pajisur me dritare të mëdha të lëvizshme për pikëpamjet maksimale. Loader multi-terren është në dispozicion në modele nga 57 në 84 hp neto. Ngarkuesit e rrëshqitjes Këto pajisje janë mjaft kompakte për të përdorur biznese të vogla dhe individë për t'u përdorur për punime të ndryshme tokësore. Janë aplikuar shumë për konsumatorët si. Kompanitë e vogla të ndërtimit, kompanitë e peizazhit dhe fermat. Skid cat-drejtuar Është në dispozicion në rangun prej 57 deri në 78 hp dhe ofron tërheqje mbresëlënëse dhe stabilitet për çdo punë që sapo keni planifikuar. Habitati i operatorit është kryesisht për rehati, nga vendi i rregullueshëm në formë të lehtë. Ndërfaqja universale e mjetit të tij të punës do të thotë që ju mund të zgjidhni shpejt dhe në mënyrë efektive detyrën për të cilën po punoni. Më pak joproduktive do të thotë që mund të përqendroheni në përfundimin e punës suaj. Ngarkuesit e Crawler Zgjidhni nga një strehë e hapur ose ngarkues rrip me një taksi. Kontrolli i ngarkuesit kryhet vetëm me një dorë, sepse një levë e vetme përdoret për të kontrolluar shpejtësinë, drejtimin dhe drejtimin. Ka lugë të gjithanshme dhe shumë qëllime në dispozicion, kështu që ju mund të zgjidhni konfigurimin e saktë për punën. Ekskavatorë me rrota. Ekskavatorët e rrotave me gjemba sigurojnë performancë të lartë, konsum të shkëlqyeshëm të karburantit dhe nivel të ulët të zërit. Falë ndjeshmërisë hidraulike të rregullueshme, zëvendësimi i pajisjeve shtesë për aplikimin tuaj është shumë i lehtë. Opsionet shtesë janë grabs, kova, pajisje të lirimit të shpejtë dhe hammers. Ngarkuesit e rrotave Lidhja e mace e ngarkuesit Veralink ka forcë dhe shkathtësi për të përfunduar shpejt detyrat. Mund të konfigurohet duke përdorur mjetet e punës së socket - për shembull, lugë, bashkim të shpejtë ose Versuelk me goditje të larta, për një gamë më të madhe dhe lartësi goditje. Kjo do t'ju japë një hapësirë ​​tjetër të lirë prej 20 inç dhe është një zgjedhje ideale për punën ku keni nevojë për një lartësi më të madhe të goditjes për ngarkesë më të lehtë. Ngarkuesit e rrotave janë në dispozicion në modelet e kovës nga 1.7 metra katrorë në 6.5 metra katrorë. Në varësi të llojit të biznesit që po kandidoni, ju nuk duhet të jeni vazhdimisht në dispozicion të gjitha gamën e redaktimeve të terrenit ose nuk duhet të jeni fare. Ndonjëherë është më mirë, duke marrë me qera makinat që ju nevojiten, bazuar në ofertat individuale të punës ose të zgjeroni pajisjet tuaja ekzistuese të magazinës tuaj, nëse është punë e madhe ose e veçantë. Gjatë sezonit të zënë ju lutemi të telefononi paraprakisht për të siguruar që pajisjet që ju nevojiten do të jenë të disponueshme në ditën kur planifikoni ta përdorni atë: Perlators, Cliavers, Pajisjet e Zbulimit Edgers Hydrovedery, traktorë jashtë rrugës, Mixers në Maltut, hapëse Sod, Grinders në sneans, trenchers dhe aveners, plows dridhje. Ngritjet e vogla të gjurmuara ose me rrota mund të bashkohen me disa bashkëngjitje të ndryshme, në varësi të llojit të punës në terren, ku punoni: Aeratorë, hendeqe dhe augers, rakes, graders, drederges, forks natyrore, rakes peizazhit, spërkatësit, trungjet e bluarjes, shaka. Konsideroni pajisjen e përbashkët të huadhënies dhe aksesorët e kontrolluar me qethje për të ditur se të dyja pjesët e pajisjes do të jenë të pajtueshme dhe të mos mbahen mend për shkak të vendosjes së gabuar të pajisjes drejtuese. Falë këtij hapi, ju do të kurseni kohë dhe para në afat të gjatë. Compactors vibruese Prerja e kompaktorëve të tokës janë të pajisura me dritat e punës së sigurisë me të cilat ballafaqohen pasqyrat e pasme të pasme dhe të prapambetura. Treguesit e operimit dhe konsola e menaxhimit janë të rregullueshme në mënyrë që ju ose anëtari juaj i ekuipazhit të mund të gjeni një vend të përshtatshëm për rehati dhe të plotë të plotë gjatë ditëve të punës për të hyrë dhe për t'u larguar lehtë. Kompaktori kontrollohet nga një levë. Ka një pemë të mbushur me dore për të qenë gjatë ditës së punës, ju ose dorën operative të anëtarit të ekuipazhit, pa arsye. Cabine (ose e hapur ose qelqi) është e pajisur me një dysheme prej gome që redukton dridhjen gjatë ditës dhe gjithashtu eliminon lodhjen e operatorit gjatë operacionit. Këmbët Compactors Nëse punoni me kohezioni ose materiale gjysmë citoni, ndoshta do të kërkoni një kompaktor me këmbë këmbë. Ju mund të merrni me qira një kompaktor që ju lejon të kryeni punë të shkurtër në projektin tuaj. Kompaktori mund të bashkëngjitet në një thikë opsionale që ju jep fleksibilitet në reshjet e materialeve dhe zotëroni një ulje pa pasur nevojë të lidhni një buldozer të vogël në të njëjtën pajisje. Rollers të dyfishtë të asfaltit Këto cilindra janë zgjedhja e përkryer për të punuar në projekte të vogla ose një mënyrë të lehtë për qasje në zona të ngushta në terrene më të mëdha. I konsideroni ato në punë në korsi, supet dhe fusha të tjera të ngjashme. Gjerësia e baterive është në dispozicion në gjerësinë e 27.5 "- 47" dhe janë të përshtatshme për furnizuesit që shtojnë ose mbajnë trotuare në parqe, zona rekreative, rrugicë, rrugë dhe rrugë hyrëse. Vendimi i qirasë vs Pronësia e një pajisjeje ndërtimi është një vendim që nuk duhet të bëni pa shqyrtim të duhur. Të dyja procedurat kanë disa avantazhe dhe disavantazhe. Shpenzimet fillestare janë vetëm një faktor që duhet të konsideroni para se të vendosni. Së bashku me këto shpenzime, ju gjithashtu do të duhet të shikoni situatën aktuale financiare të kompanisë suaj dhe perspektivat e saj për të ardhmen. Ai paguan për të vlerësuar se cila metodë e zbatimit të pajisjeve në biznesin tuaj do t'ju sjellë përfitimin më të madh. Këtu janë disa faktorë që duhet të konsideroni me kujdes, para se të zgjidhni ose të merrni me qera një pajisje ndërtimi ose me blerje të drejtpërdrejtë. Stabiliteti financiar Shikoni paratë tuaja dhe gjithashtu kapacitetin për të marrë hua për të financuar blerjen e pajisjeve. Qiraja nuk kryen kapitalin tuaj, si dhe blerjen e pajisjeve. Megjithatë, nëse më në fund të marrësh me qira një makinë të caktuar disa herë në një kohë relativisht të shkurtër, shpenzimet mund të rriten shumë shpejt. Ju mund të shpenzoni përfundimisht sa më shumë ose edhe më shumë para për akuzat e qirasë sikur të keni blerë një pajisje direkt, kështu që është e rëndësishme të krahasoni me kujdes kostot e secilit opsion. Pajisjet me qira nuk është prona e kompanisë Megjithëse ju merrni me qira një pajisje ndërtimi siguron avantazhin që nuk duhet të llogarisni në kostot e mirëmbajtjes dhe ruajtjes, nuk është aseti i një kompanie. Nëse keni vendosur ta blini, duhet ta shisni dhe të merrni kthimin e investimeve - edhe nëse kjo pajisje është zhvlerësuar me kohë. Sa shpesh do të përdoret pajisja Shikoni numrin e kontratave të nënshkruara të punës që keni në duart tuaja dhe angazhimet që kanë të ngjarë të nënshkruhen dhe do të kërkojnë pajisje të përshtatshme. Konsideroni orarin tuaj afatshkurtër dhe në një afat më të gjatë. Nëse mendoni se do të duhet të marrësh me qira vetëm për një kohë të shkurtër ose vetëm për një projekt të veçantë nuk ka kuptim për të blerë atë. Koha e dorëzimit të kërkuar Nëse keni pajisjen tuaj, ju keni një qasje të vazhdueshme për të. Ju jeni gati për ta përdorur atë sipas nevojës për punë. Në një situatë ku ju jeni në gjendje të merrni me qira pajisjet që ju nevojitet mund të ndodhë që kur të vijnë projektet, ju do të përballeni me joproduktive të shkaktuara duke pritur për një pajisje pa të cilën ju nuk do të lëvizni më tej. Pronësia do të thotë që ju keni fleksibilitet për t'u marrë me ndryshimet në caktimin e duhur për shkak të motit, shtesave të klientit ose ndonjë rrethanash të tjera që mund të ndodhin. Klienti potencial mund të marrë në konsideratë faktin se ju keni makinat tuaja për të mirën e zgjedhjes nëse do të tregtisë me ju, sepse ai e di se jeni plotësisht të gatshëm për të përfunduar çdo punë. Koha që ju nevojitet Në një situatë ku ju e dini se do t'ju duhet një pajisje specifike në një kohë të shkurtër (disa muaj ose më pak) ka kuptim të marrësh me qira atë. Ju mund ta përdorni relativisht të shkurtër dhe të faturoni klientin për të përfshirë kostot e marrjes së qirasë, si dhe tarifat e karburantit dhe magazinimit. Megjithatë, nëse gjeni se pajisja që ju nevojitet më shumë se disa muaj ose nëse kryeni vepra të specializuara që shpesh kërkojnë një pajisje specifike ndërtimi, ka një kuptim më të madh për ta blerë atë si bazë të rregullt për të paguar akuzat e qirasë. Çfarë po përdorni një ekskavator dhe sa është me qira? Bagre ose lopata janë një nga objektet më të zakonshme të ndërtimit. Nuk ka pak se ka një projekt më të madh ndërtimi që nuk kërkon përdorimin e tyre. Ekskavatori përdoren për gjithçka, nga gërmimi i llogoreve për të hequr objekte të mëdha, gjë që i bën ata të nevojshëm për pothuajse çdo projekt ndërtimi. Cila është ekskavatori? Ekskavatori janë pjesë të pajisjeve të rënda të ndërtimit që përbëhen nga bumi, lopatë e pakthyeshme, kovë dhe kabina që janë montuar në një platformë rrotulluese të quajtur shtëpi. Shtëpia është e montuar në një shasi me grupe ose rrota. Ndonjëherë këto makina mund të përshkruhen gjithashtu si kova me avull ose energji, por në fakt janë shumë më tepër versione të avancuara të blades me avull që dikur ishin në ndërtime të përbashkëta. Dallimi kryesor midis ekskavatorit dhe lopës së energjisë është se ekskavatorët mbështeten në hidraulikë duke lëvizur, ndërsa kova mbështeten në litarë, rrotullë dhe litarë çeliku. Bager mund të përdoret jo vetëm për të gërmuar, por në shumë gjëra. Edhe pse është e zakonshme që ky lloj i pajisjes është përdorur për të krijuar llogore dhe klasifikim site ndërtimi, mund të përdoret gjithashtu për të hequr dhe hequr materiale, prishjen, minierat dhe snowmaking. Çfarë tjetër duhet të kërkoni për bagrin? Nëse doni të merrni me qira një ekskavator, është veçanërisht e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje specifikave të tyre. Dhjetëra ekskavatorë janë në dispozicion në tregun e huadhënies, por secila ka kërkesa të ndryshme të performancës, peshës dhe madhësisë së kovës. Këta tre faktorë mund të përcaktojnë sasinë e materialit që mund të zhvendoset në një kohë dhe gjithashtu sa kohë do të marrë përfundimin e një pune të caktuar. Ekskavatorët mini janë zakonisht opsioni më i lirë, por ata nuk mund të transportojnë të njëjtën sasi materiale si ekskavatorë më të mëdhenj. Megjithatë, ekskavatorët më të vegjël mund të jenë zgjedhja ideale për punë më të vogël, veçanërisht në zonat me një hapësirë ​​shumë të kufizuar. Është gjithashtu e rëndësishme të realizohet zgjerimi i ofruar për secilën pajisje. Për shembull, në varësi të markës dhe modelit të ekskavatorit është e mundur të merret një krah i zgjeruar i bumit ose një krah multi-rrotullues. Si rregull, ata janë më të zakonshëm në mini diggers. Është gjithashtu e mundur për të gjetur bashkëngjitjet e shumta të kovës duke përfshirë pajisje shtesë që ndihmojnë me dërrmuese, heqjen dhe prerjen. Sa është qiraja e ekskavatorëve? Shpenzimet e punës së ekskavatorit varen nga disa faktorë, duke përfshirë vendin e ndërtimit, tags, modele dhe ekskavatorë dhe kohëzgjatje të kohës për të cilën pajisja është marrë me qira. Në përgjithësi, ekskavatorët mund të kushtojnë diku nga 150 në 1.500 euro në ditë. Megjithatë, kjo gamë e gjerë mund të ngushtohet sa më shpejt që të gjeni se çfarë lloj ekskavatorësh doni të merrni me qira. Në mënyrë tipike, minibagers janë marrë me qira nga 200 në 500 euro në ditë, ndërsa ekskavatorë të rëndë për punë minerare mund të merren me qira deri në 3000 euro në ditë. Modelet e klasës së mesme variojnë nga 400 në 1,200 euro në ditë. Furnizuesit zbuluan se ata mund të kursejnë para në projekte më të mëdha (ose të kombinuara) dhe të kryejnë ekskavatorë për një javë ose muaj. Prisni të kurseni rreth 20-30% të ditës së pajisjeve të përditshme dhe deri në 60% nëse është një qira në muaj. Si rregull, operatori mund të punësohet njëkohësisht, ku merrni me qira një ekskavator. Për këtë shërbim, ju do të paguani një shtesë 20 deri në 50 në orë. Ju lutem vini re se disa kompani do të përfshijnë gjithashtu operatorët në çmimin e qirasë. Ekskavatorët zakonisht furnizojnë në një vend të ndërtimit me qira. Çmimi i pajisjes varet nga distanca, ajo llogaritet nga qiraja e magazinës, në vendin e ndërtimit. Eskavatorët për ekskavatorët zakonisht konsiderohen të jenë me qira të ndara. Pajisje zakonisht me qira nga 50 në 800 euro në ditë. Për shumicën e projekteve të mëdha të ndërtimit, qiraja e ekskavatorëve është thelbësore. Sigurohuni që mendoni se çfarë kërkon projekti juaj dhe të gjejë një ekskavator që plotëson këto kushte. Pastaj llogarisni koston e pajisjeve të nevojshme për buxhetin tuaj për ndërtim. Lexoni më tej dhe shikoni nëse makineritë e ndërtimit me qira për biznesin tuaj është zgjidhja më e mirë. Ka një forcë të qartë shtytëse për qira të pajisjeve të rënda të ndërtimit: "Linja e poshtme". Meqenëse projektet janë të bazuara në projekte, makinat e ndërtimit janë shumë shpesh duke lënë kurthe pluhuri derisa të jenë të nevojshme për një projekt të ri. Natyrisht, ajo çon vetëm në zhvlerësim të pajisjes. Qira mund të jetë një përfitim i dyfishtë për kompanitë e ndërtimit; Qiraja shpesh është e zbritshme se kostot e biznesit, ndryshe nga zhvlerësimi afatgjatë. Kështu, në afat të shkurtër, ndërmarrjet e ndërtimit kanë përfitim të menjëhershëm. Përkundrazi shpenzimet janë gjithashtu të menaxhueshme në afat të shkurtër. Qiraja e pajisjeve të ndërtimit në vend të blerjes së tij ka një numër përfitimesh të tjera, duke përfshirë mundësinë e "përmirësimit të" pajisjes së saj të gjykimit të tyre, duke reduktuar kostot e mirëmbajtjes dhe më lart, të kushtueshme, hapësirë ​​ruajtëse. Së fundi, është për shumë kompani ndërtimi me qira, në vend të blerjes së teknologjisë së rëndë, përfitim neto për shoqërinë. Rental gjithashtu jep një rast ndërtimi, provoni pajisjet e ndërtimit para se të blini nëse ata po e konsideronin këtë rrugë. Natyrisht ka shumë situata kur ka një ndjenjë të blerjes në vend të marrjes me qira të pajisjeve të tyre. Nëse pajisja do të përdorni shumicën e ditëve të punës në të ardhmen e afërt dhe ju keni një hapësirë ​​magazinimi, ndoshta do të jetë më e lirë se me qira në afat të gjatë.