Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Kulmi i oxhakut

Jeni duke kërkuar për një pastrim oxhak në një çati oxhaku? Ne kemi 16,996 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,712 profesionistë të regjistruar
87,705 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Kulmi i oxhakut

Keni nevojë për shërbim nga zona e çatisë së oxhakut? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë për të projektuar llojin më të përshtatshëm të çatisë, instalimit dhe shërbimit. Çmimi i kokës së Meidinger zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shihni më shumë informacion rreth shërbimeve: aksesorët e kapjes, shërbimi pas garancisë i ofruar nga një nga pastruesit tanë të oxhakut 16,996 në kategorinë e dhënë.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,712 profesionistë të regjistruar
87,705 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Çfarë është një kurorë e oxhakut dhe pse është kaq e rëndësishme? Ndërsa shumica e pronarëve janë të njohur nga pjesët kryesore që përbëjnë brenda të fireplace e tyre, shumë prej tyre nuk e njohin komponentët e jashtëm që formojnë oxhakun e tyre. Megjithëse mund të duket një oxhak si një ndërtim relativisht i thjeshtë, në të vërtetë përbëhet nga përbërës të shumëfishtë që duhet të jenë të pajtueshëm, sistemi i fireplace ka punuar në mënyrë të përkryer. Një pjesë e rëndësishme e sistemit të oxhakut është një kurorë e oxhakut që shpesh harrohet. Kryesisht është projektuar thjesht, por duhet të përmbushë detyrat tuaja në mënyrë të përkryer - parandalimin e ujit, papastërtitë e ndryshme dhe kafshët depërtojnë në sistemin e oxhakut dhe fireplace. Çfarë është një kurorë e oxhakut? Kurora e oxhakut, e cila shpesh quhet si një udhëheqës i oxhakut, është një pjatë e madhe që mbron oxhakun e sipërm. Ndryshe nga oxhaqet që zakonisht bëhen prej metali dhe shërben vetëm për të mbuluar vrimën për oxhakun, kurora e oxhakut mbulon tërë oxhakun e sipërm. Mund të bëhet prej metali, betoni ose guri. Megjithatë, ajo kurrë nuk duhet të prodhohet nga tulla dhe llaç, sepse ata nuk janë të papërshkueshëm nga uji dhe kur ekspozohen ndaj një ndikimi të fortë të motit vijnë shpejt në degradimin e tyre. Pse janë kaq të rëndësishme? Qëllimi kryesor dhe më i rëndësishëm i kurorës së oxhakut është mbrojtja e strukturës së oxhakut nga moti. Kurorat e instaluara të oxhakut duhet të kenë mbingarkesë të mjaftueshme përmes mureve të oxhakut. Kjo mbingarkesë, e quajtur edhe si një nivel, duhet të shtrihet së paku 2-2.5 inç përmes strukturës së oxhakut. Si rezultat, ajo vjen për të krijuar një hendek natyror që parandalon qasjen e shiut, borës dhe lagështisë në oxhak. Në vend të kësaj, ajo përcjell çdo burim uji në çati, ku hendeku është i sigurt nga luginat e pikave. Çfarë duhet të bëni në rast të dëmtimit të kurorës së oxhakut? Herë pas here tenton të zbulojë nëse oxhaku juaj është i dëmtuar, sepse nuk shihet nga toka. Kjo duhet të kontrollohet direkt nga çatia. Prandaj, shumica e dëmeve të Chimnet zbulohen vetëm gjatë kontrollit të plotë dhe rishikimit të oxhakut. Nëse kurora juaj e oxhakut është ndërtuar Mason është bërë ndoshta nga llaç. Megjithëse është një material që lidh me tulla të përsosur, nuk duhet të përdoret për kurorat e oxhakut që i nënshtrohen shpejt motit. Gjithashtu, kurora chimnet e mirëmbajtur keq mund të krijojë plasaritje dhe vrima që lejojnë që uji të depërtojë në oxhak dhe fireplace. Crowns oxhak janë bërë gjithmonë nga oxhak i përshtatur, kështu që është e rëndësishme për të prodhuar ato në kompani të njohura që mund t'ju japin shërbimin e mëvonshëm. Duke instaluar një kurorë profesionale të oxhakut, jeta e saj mund të zgjatet për dekada të tëra. Teknikët e certifikuar janë në gjendje të prodhojnë kurorë cilësore të oxhakut që sigurojnë jo vetëm një nivel të lartë mbrojtjeje për sistemin e oxhakut, por edhe një pamje të klasit të parë që do të debugohet me shtëpinë tuaj. Çfarë është një kurorë e oxhakut? Kurora e oxhakut është një pjesë e rëndësishme e oxhakut tuaj. Është një bord i madh konkret që mbulon oxhakun e sipërm dhe mbron strukturën e oxhakut të tullave dhe llaçit nga uji. Kurorat e oxhakut nganjëherë quhen brows oxhak. Kurora është kryesisht konkrete, por gjithashtu mund të bëhet prej metali ose guri. Crowns oxhak nuk duhet të jetë i gabuar me kulmet e oxhakut që janë bërë prej metali dhe kryesisht mbrojnë vetëm hapjen në oxhak. Kurora e oxhakut mund të gjendet zakonisht mbi tulla të fundit të radomit në krye të oxhakut. Mund të arrijë një trashësi prej rreth 3 deri në 4 inç dhe konsiderohet në buzë. Llojet e kurorave të oxhakut: - betoni, hedhur në të drejtë në vend për të formuar (i përshtatshëm për oxhaqe të mëdha) - Nga blloqet e betonit (të përshtatshme për oxhaqe të vogla) - Kurora lundruese - të ndërtuara nga overhang, e cila është përafërsisht 2 inç mbi oxhakun. Instalimi zgjat më shumë, por ka një jetë më të gjatë si një kurorë klasike e oxhakut Roli i kurorës së oxhakut Detyra primare është parandalimi i qasjes së ujit në sistemin e oxhakut. Konsiderohet si një linjë e parë e mbrojtjes për të gjithë strukturën e masonerisë. Nëse erdhi dështimi i saj, mund të vijë në rrjedhjen e lagështirës në oxhakun tuaj. Nëse nuk e rregulloni kurorën e oxhakut vjen në erën graduale të muratorit përreth. Çrregullimet e kurorës së oxhakut janë problemi më i zakonshëm që çon në oxhak. Duke ruajtur një kurorë të oxhakut në gjendje të mirë, për të shmangur rrjedhjen dhe për të dëmtuar të gjithë sistemin e fireplace. Problemet më të shpeshta me kurorën e oxhakut Me një kurorë të oxhakut, shumë probleme që ju nevojiten për të zgjidhur para se të ndodhë në plasaritje në oxhak. Ne ju rekomandojmë që të bëni një rishikim total të teknikut profesional të Kinës që mund të identifikojë problemet e mundshme. Problemet më të shpeshta me kurorën e oxhakut: - Problemi me ngjitësin e dobësuar - ndodhja e proscencës. - Muriva Degradimi - Zatakie. Frekuenca dhe llojet e problemeve lindin në varësi të asaj se sa e vjetër oxhaku juaj është cilësia e ndërtimit dhe rregullsisë së mirëmbajtjes. Mos e neglizhoni kujdesin e kurorës së oxhakut, sepse mund të keni probleme të mëdha me të disa vite. Këto mund të çojnë në një degradim gradual të gjithë oxhakut, gjendja e të cilave do të përkeqësohet gjithnjë e më shumë. Është më mirë për të zgjidhur problemet menjëherë kur shfaqen. Ju me siguri nuk doni të gjeni veten në një situatë ku duhet të ndërtohet një oxhak i ri i markës. Si të mbani një kurorë të oxhakut në gjendje të mirë? Programoni turneun vjetor të oxhakut tuaj. Sigurohuni që keni gjetur një profesionist të kualifikuar nga një kompani që merret me shërbimin e oxhaqeve. Ka shumë kompani të mirëmbajtjes së oxhaqeve, përpiqen të zgjedhin më të mirën dhe informacionin në internet ose rekomandimet. Nëse kurora është në një gjendje të arsyeshme të arsyeshme, por është plasaritur vetëm, stuko në vendet e dëmtuara mund të përdoret. Nëse është në një gjendje më të keqe, nuk është e mjaftueshme për të aplikuar sealant, por është e nevojshme për të rindërtuar të gjithë kurorën. Inspektimi profesional oxhak do ta bëjë të lehtë identifikimin se çfarë lloji të riparimit do t'ju duhet. Në disa raste, zgjidhja më e mirë është të hiqni një kurorë ekzistuese dhe të pastroni sipërfaqen. Pastaj vetëm shtoni beton me një rrjetë teli për të bërë një kurorë përsëri për të formuar dhe forcuar. Teknik i oxhakut kontrollon oxhakun tuaj dhe ju jep rekomandimet e duhura. Vendosni saktë dhe bëni riparime sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse ju merrni shumë vonë për të riparuar, kostoja e riparimit të përgjithshëm të oxhakut mund të dalë shumë më e shtrenjtë. Diferenca midis kurorës së oxhakut, mbulesës dhe çatisë Oxhaku juaj është vazhdimisht duke kullotur tymin, tymin dhe papastërtitë e tjera, ndërsa ju shijoni nxehtësinë e fireplace tuaj ose Tache për dru. Prandaj, është e rëndësishme që pronarët e shtëpive të kuptojnë dallimin midis këtyre komponentëve të oxhakut dhe të kujdesen për to. Së bashku ata formojnë këto tre komponentë të një pengese mbrojtëse që parandalon depërtimin e ujit, zogun dhe pluhurin e ndryshëm depërtojnë në oxhak dhe fireplace. Nëse i keni ato në një gjendje të keqe apo edhe ju në oxhak që mungojnë, rreziku i dëmtimit të oxhakut po rritet. Kurora e oxhakut është niveli më i lartë i oxhakut. Zakonisht përfundon nga mbetjet e llaçit ose çimentos kur ndërton një oxhak dhe është linja e parë mbrojtëse e mbrojtjes së oxhakut para kërcënimit më të rrezikshëm - ujë. Në instalimin dhe mirëmbajtjen e duhur, ajo merr sipërfaqen e saj të ujit më larg nga zona e oxhakut. Është e qartë nga vendndodhja e kurorës së oxhakut që është e ekspozuar ndaj ujit më të madh të luminuar gjatë motit me shi. Këto ndikojnë duke shkaktuar çarje në të përmes të cilave uji mund të rrjedhë dhe të garojë në muraturën brenda oxhakut. Nëse një dëm i tillë nuk zbulon sa më shpejt që të jetë e mundur, mund të vijë të dobësojë dhe të rrëzojë muraturën e brendshme - vetë oxhaku mund të shembet gjithashtu. Kurora në vetvete nuk mjafton për të parandaluar lëkurën e ujit pasi tymi është ende i zbuluar dhe për këtë arsye është e nevojshme që të ketë edhe komponentë të tjerë të oxhakut, duke përfshirë mbulimin dhe çatinë e oxhakut. Mbulon oxhak Ndërtimi që ndodhet në mes të vijës së çatisë dhe oxhakut të kurorës është një bazë që është e rëndësishme në aspektin e udhëzimeve të tymit dhe djegies së karboneve larg nga çatia juaj. Mund të ndërtohet nga tulla, dru, vinyl ose metal. Zakonisht vendos një fletë çeliku ose alumini që i përshtatet fort në krye të oxhakut për ta mbrojtur atë nga dëmtimi i ujit. Meqenëse mbulesat e aluminit janë më të ndjeshëm ndaj ndryshkjes sesa çelik inox, ata duhet të kontrollohen rregullisht. Kjo lidhet kryesisht me shtëpitë që ndodhen në zonat bregdetare me një nivel të lartë të kripësisë së ajrit. Cheater oxhak Kulmi i oxhakut funksionon si një kapelë shiu, duke parandaluar ujin, pluhurin, zogun dhe kafshët e tjera për të depërtuar në tym. Është instaluar mbi kurorën e oxhakut dhe shpesh prodhohet nga çelik inox me një rrjet mbrojtës, që i ngjan një kafaz. Kjo lejon ventilim seamless gjatë parandalimit të trupave të huaj në oxhak. Shumica e pronarëve të shtëpive e konsiderojnë një rroje të oxhakut për pajisjen e nevojshme të sigurisë, por në fakt është një pajisje opsionale që fillimisht duhej të instalohej në një oxhak të ri. Çatia e oxhakut ka kuptim të rëndësishëm. Pa atë është oxhaku juaj dhe një fireplace e ekspozuar ndaj ndikimit të elementeve të jashtëm. Këto mund të shkaktojnë masoneri dhe ndryshkim të komponentëve metalikë, duke përfshirë, për shembull, përplasje dhe tym, kështu që ju mund të përgatiteni për një riparim shumë më të kushtueshëm. Zogjtë e vegjël, ketrat dhe kafshët e tjera tërheqin oxhakun e ekspozuar dhe do ta provojnë atë si një sasi para grabitqarëve. Në oxhaqet, ata mund të bllokohen, mbyten dhe trupat e tyre bllokohen tymin. Kjo vjen për mbledhjen e avujve të rrezikshëm dhe tym nga një fireplace djegëse në brendësi tuaj, ju gjithashtu mund të pushoni me monoksid karboni. Oxhaqet e zbuluara janë gjithashtu një shkak i shpeshtë i zjarreve. Për disa kushte të motit bëhet fjalë për rrjedhjen e karboneve të djegura mbi një oxhak, duke shkaktuar çatinë tuaj dhe për të rritur rrezikun e zjarrit. Ekziston edhe një situatë ku ka shumë ajër përmes smokodit të zbuluar në fireplace dhe në rastin e dyerve të hapura të fireplace, tymit, blozës dhe hirit. Pronarët e shtëpive duhet të jenë përgjegjëse dhe çdo vit sistemet e tyre të oxhakut duhet t'i nënshtrohen një inspektimi të plotë. Të gjitha komponentët e oxhakut duhet të kontrollohen dhe mangësitë janë fikse sa më shpejt të jetë e mundur. Ky shërbim ofron Kinë të certifikuar.