Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Kondicioner

Jeni në kërkim të teknologjisë së ajrit të kondicionuar? Ne kemi 22,421 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
33,325 profesionistë të regjistruar
90,152 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Kondicioner

Keni nevojë për shërbim të ajrit të kondicionuar? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë në instalimin dhe riparimin e ajrit të kondicionuar, pastrimin e ajrit të kondicionuar, klimatizimin. Çmimi i ftohjes zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shihni më shumë informacion rreth shërbimeve: mirëmbajtje të rregullt, agjentë pastrimi special, instalim të ajrit të kondicionuar të ofruar nga një nga specialistët tanë të ajrit të kondicionuar 22,421 në kategorinë e caktuar.

Shiko gjithashtu:Çmimet
33,325 profesionistë të regjistruar
90,152 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
ProvidersMë shumë se 22,421 profesionistë në afërsinë tuaj
profile image

www.asclima-kondicioner.com

kompani
4,6
Kondicioner

SULOLLARI-KLIMA

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
profile image

Servis Kondicioner Makinash - Auto Klima Flori

kompani
4,5
Kondicioner

Mbushje me Gaz. Eleminim Rrjedhjesh 100%. Riparim Kompresori. Saldim me Alumin Radiator + Tuba Kondicioneri - Pjese Kembimi te Reja Kondicioneri ...

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
profile image

Panele Diellore & Kondicionere - Elio Klima

kompani
4,0
Kondicioner

Elio Klima ofron Sisteme Kondicionimi Ngrohje-Ftohje. Panele Diellore dhe Kondicionere te markave me te njohura ne treg • Tirane

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
profile image

Kondicioner Mitsubishi • Pro Klima

kompani
4,8
Kondicioner

Pro Klima eshte instalues e aprovuar i kondicionereve Mitsubishi Electric ne Shqiperi. Ofrohet Shitje, Montim dhe Servis ne Tirane dhe me tej..!

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
profile image

Midea Albania

kompani
4,6
Kondicioner

Kondicioner - Midea Albania është përfaqesuesi zyrtar në Shqipëri i gjigandit botëror të kondicionimit, Midea Air Conditioner.

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
profile image

FUJITSU Superior Klima

kompani
4,7
Kondicioner

Superior Klima

I verifikuar
I certifikuar
Top Professional
Fillo
Trego më shumë
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini

Megjithatë, llojet e ajrit të kondicionuar janë gjithashtu lloje të tjera të ajrit të kondicionuar që zakonisht quhen radiatorë dhe që përdorin ujë për të njëjtin qëllim, por ne nuk do të trajtojmë udhëzuesin në këtë udhëzues. Llojet e ajrit të kondicionuar - vargjet tipike të kapaciteteve Ashtu si shumë lloje të tjera të pajisjeve, dhe ajer te kondicionuar shpesh ndahen në grupe nga përshtatshmëria për përdoruesit e ndryshëm - familjet, shtëpitë komerciale, zyra ose shtëpi industriale. Për më tepër, këto grupe në përgjithësi tregojnë madhësinë e njësisë, aftësinë dhe qëndrueshmërinë sesa si funksionon ajri i kondicionuar. Tabela e mëposhtme lëshon shkurtimisht kapacitetet tipike për këto grupe gjenerike. Air Conditioning - Lloji i përdoruesit Performanca e ftohjes në performancën e ftohjes BTU në kW Rezidenciale / Vendore: 6,000 - 20,000, 1.76 - 5.8 Biznes / Zyra: 12,000 - 50,000, 3.5 - 14,65 Industriale: 30,000, 8.79 Llojet e ajrit të kondicionuar - grupet kryesore Ne mund të ndajmë ajrin e kondicionuar në tre grupe kryesore: • Monoblocks - njësitë e përbërë nga një bllok (dritare, njësi portative) • Sistemet e shpërndara për 2 pjesë - kanë një element për pjesën e brendshme dhe një element të veçantë, por të lidhur për pjesën e jashtme të ndërtesës, • Sisteme të shpërndara për 3 ose më shumë pjesë - për elementin e jashtëm bie 2 ose më shumë elementë të brendshëm. Monobock ajer te kondicionuar Funksionimi i ajrit të kondicionuar është duke u rrethuar nga rrjedha e ftohësit nga një grup spirale, ku mblidhet ngrohja, në spirale të dytë, ku nxehtësia është e hutuar. Në monobock air-kondicioner, dy grupe spirale të kombinuara në një trup. Njësitë janë të dizajnuara për t'u vendosur brenda ndërtesës, por gjithmonë kanë një tub ajror që të çon në pjesën e jashtme në mënyrë që ajri të mund të shpërndahet. Ajër të kondicionuar portativ ose celular Këto njësi që janë ndoshta ajri më i famshëm për shumicën e konsumatorëve, nuk kërkojnë asamble të posaçme, por janë të pajisura me një tub ajror fleksibël që kryhet përmes dritares ose hapjes në mur. Në përgjithësi, diametri i tubit të ajrit është rreth 5 inç dhe tubat janë rreth 2-3 m të gjatë. Kur përdoret, ajer te kondicionuar i nxehtë shkarkohet nga ky tub. Meqenëse kompresori ndodhet brenda njësisë, jo si në rastin e njësive të ndara në elementin e jashtëm, kondicionerët e lëvizshëm monoblock kanë disavantazhin se ata janë mjaft të zhurmshëm dhe kanë kapacitet të kufizuar. Nga ana tjetër, ata nuk kërkojnë instalim dhe blerja e tyre është mjaft e lirë sot. Edhe pse ka një numër të madh të ajrit të lëvizshëm në treg, kryesisht një njësi e vogël me një madhësi prej 9,000 ose 12,000 BTU. Megjithatë, ne jemi aktualisht në ofertë vetëm njësi të lëvizshme më të mëdha se 10,000 BTU, pasi 9000 BTU është shumë pak për shumicën e madhe të aplikacioneve. Kati monoblock ajer te kondicionuar Kati monoblock kondicioner janë instaluar në mur në të njëjtën mënyrë si ngrohës i akumulimit dhe zakonisht kanë një pamje të ngjashme dhe madhësi. Këto lloje të kondicionerëve zakonisht kanë një pajisje të pompës termike që siguron ngrohje shumë efikase të kostos në muajt e ftohtë. Këto kondicionera të ajrit zakonisht kanë 2 tuba ajri që çojnë direkt nga pjesa e prapme e njësisë përmes murit ku skajet e tyre janë kryesisht të mbuluara me blinds të vegjël. WALL monoblock ajer te kondicionuar Wall Monoblock Air conditioners quajtur ajër të kondicionuar të tensionit të lartë janë një zgjidhje e lëmuar për ndërtesat e vjetra ku planifikimi nuk lejon instalimin e një njësie të kondensimit të jashtëm. Wall monobock ajer te kondicionuar është i lidhur lartë në mur dhe dy tuba ajri janë kryer nga prapa direkt nëpër mur. Disavantazhi i këtyre ajrit të kondicionuar është se ato janë pak më të mëdha në krahasim me njësinë e ndarë të montuar në mur, sepse kondensatori është i përfshirë brenda njësisë së bashkangjitur në mur. Ata zakonisht janë të pajisur me një pompë termike që lejon ajrin në dimër dhe ajër të ftohtë në verë. Spot coolers alias mobiles industriale Ftohja spot mund të ofrojë ajër të madh celular monoblock ajer te kondicionuar. Ata janë ndërtuar masivisht, të fuqishme dhe të ndërtuara për t'u përdorur në rrota për anijet, anijet dhe avionët për të transportuar përkohësisht ajrin e brendshëm të ftohtë. Coolers spot mund të përdoret gjithashtu për të siguruar ajrin e ftohtë për proceset industriale. Ndryshe nga kondicionerët e vogël portativ, coolers pika janë të dizajnuara për t'u vendosur në ajër të ngrohtë në natyrë dhe të ofrojnë ajër të ftohtë në zona që nuk e gjejnë veten. Shumica janë të aftë të japin ajër të ftohtë përmes disa tubave pikërisht aty ku është e nevojshme. Tubat e surrat që zakonisht janë montuar në pjesën e përparme të këtyre njësive janë të ngurtë, por të rregullueshme, gjë që lejon drejtimin e rrjedhjes së ajrit të ftohtë në një vend të paracaktuar. Ajër të kondicionuar Kondicionerët e dritareve ose dritaret në dritare siç thonë shpesh ishin konfigurimi më i përdorur në ajër të kondicionuar në të kaluarën. Ato janë pothuajse standarde në apartamente, shtëpi, zyra dhe kabina në vendet e Mesdheut dhe në Lindjen e Mesme. Kondicionerët bazë të dritareve mund të ftojnë vetëm ajrin, më të shtrenjtë për të pasur modalitetin e pompës së nxehtësisë dhe kontrollin e largët. Disavantazhi kryesor i kondicionerëve është rritja e zhurmës dhe nevoja për t'u mbledhur në hapjen e dritares ose zakonisht përmes një muri të ngushtë. Pozitive është se ata kanë një çmim të arsyeshëm dhe të montuar lehtësisht. Ndonjëherë kondicionerët e dritareve njihen nganjëherë si "ajër të kondicionuar të montuar në mur", edhe pse në përgjithësi nuk mund të montohen në mur më të trashë se 9 inç, si një bends thellësi më të madhe dhe bllokon rrjedhjen e ajrit nga anësore të njësive jashtë . Për disa konsumatorë, është shumë më e preferueshme që operon dhe zëvendëson kondicionimin e ajrit të dritares sesa instalimi dhe mirëmbajtja e sistemeve të Splitit. Rregulloret e reja evropiane të efektivitetit që kanë hyrë në fuqi në vitin 2013 do të thotë se shumë prodhues kanë përfunduar prodhimin e këtij lloji të ajrit të kondicionuar dhe njësive të prodhuara para se këto rregullore të zhduken. Tregu ishte pothuajse 2 vjet pa ajër të kondicionuar dritare, por ka disa makina që plotësojnë rregulloret e reja të ERP. Të ndara ajrit të kondicionuar / ajër të kondicionuar Ka disa lloje të ajrit të kondicionuar që mund të etiketohen si "të ndara". Ndarja e pajisjeve të kondicionimit të ajrit përbëhen nga seksionet e jashtme dhe të brendshme të lidhura me kabllon elektrike dhe një palë tubash të bakrit, përgjatë të cilave rrjedhin ftohës në dhe nga pjesët e brendshme dhe të jashtme. Pjesa më e butë dhe më degraduese e ajrit të kondicionuar që përmban një kompresor është jashtë, ndërsa pjesa e brendshme që është shumë më e lehtë dhe më e qetë mund të vendoset (sipas strukturës) në pothuajse çdo pjesë të hapësirës ajrore të brendshme. Sistemet moderne të ndara të ajrit të kondicionuar janë të pajisura me telekomandë dhe zakonisht një pajisje ngrohje termike në muajt e dimrit. Kombinimi i kontrolleve të sofistikuara dhe pompë të nxehtësisë do të thotë që "klima" e hapësirës ajrore të brendshme mund të jetë efektivisht "kontroll" duke përdorur sisteme moderne të ndara të ajrit të kondicionuar që mbajnë temperaturën e dhomës në rangun e 1-2 gradave nga temperatura e caktuar. Shumica e sistemeve të ndarjes së ajrit të ndarjes tani kanë një numër të mënyrave të kontrollit dhe timerëve në mënyrë që operacioni të mund të programohet paraprakisht. Si rregull, edhe drejtimi dhe funksioni i kthyeshëm mund të rregullohen. Gjithmonë ka një filtër të përafërt të ajrit në brendësi që mbron spiralet nga grimcat e mëdha. Shpesh, filtra të hollë dhe pajisje pastrimi të ajrit që heqin pluhurin e hollë, tym të duhanit, bimët e polenit, aromat ose ndotësit kimikë etj. Wall Split Air Conditioning "Inxhinier Fit" Kondicionerët e ndarë të murit kanë stile të ndryshme, kapacitete dhe nivele të funksionalitetit. Njësitë janë teknikisht të përshtatshme ku lidh lidhjet e shpejta nuk janë furnizuar me ajër të kondicionuar, që do të thotë se pajisja e montuar në mur dhe kondensuesi i jashtëm është në ndërtesë. Megjithëse instalimi i këtyre kondicionerëve është mjaft i shtrenjtë, avantazhi është se është e pastër dhe e saktë për ndërtesën, e cila në mënyrë të pashmangshme rrit vlerën e saj të shitjes. Ekziston një gamë shumë më e madhe e teknikave të montimit në rritje të ajrit të kondicionuar në krahasim me llojet "të lehta të përshtatjes" dhe kështu një zgjedhje më e gjerë e kapacitetit, funksionalitetit dhe estetikës. Kondicionerët e ajrit të murit zakonisht janë montuar në nivel të lartë (mbi lartësinë e kokës) dhe mund të kenë disa mënyra operative, duke përfshirë pompat e nxehtësisë, funksionet e kohëmatësit, të kontrollit të largët dhe funksionet e pastrimit të ajrit. Edhe pse ky lloj i sistemeve të ajrit të kondicionuar ne kemi në ofertë, ne nuk i përfshijmë ato në faqen tonë. Split ajer te kondicionuar "Easy Fit" Ndryshe nga "inxhinieri i përshtatshëm" ajer te kondicionuar, "Fit i lehtë" furnizohen me një tub dhe kabllo të lidhur në një mantel plastike ose "varg kërthizor" që ka një lidhje të shpejtë. Sistemi, duke përfshirë tubin, është i mbushur me një medium ftohës dhe është projektuar për të lejuar njësinë të instalojë elektricist ose edhe dikë që ka të drejtën e zotërinjve vendas. Megjithatë, ndryshimet e fundit në rregulloret kërkojnë një teknik të kualifikuar frigorifer. Ky ndryshim shkaktoi që përzgjedhja e këtij lloji të ajrit të ndarë të ajrit të zvogëlohet, veçanërisht sepse nëse duhet të montojë teknikat e ftohjes, është me të vërtetë më e kushtueshme sesa makina më e sipërme e përshtatshme. Ky lloj i makinës ka të ngjarë të zhduket plotësisht nga tregu vitin e ardhshëm. Të gjitha ajer te kondicionuar "të lehtë" kanë një disavantazh të përbashkët që "kërthiza" ka një gjatësi fikse. Kjo do të thotë se ose shumë e gjatë dhe duhet të jetë "të humbasë" gjatësinë e tepërt gjatë kryerjes së tubit, ose është shumë i shkurtër për përdorim specifik të synuar. Para se të blini një nga këto lloje të kondicionerëve, sigurohuni që gjatësia e tubit të jetë e përshtatshme për aplikimin tuaj. Kasetë tavan / tavan kasetë kondicioner Në agjencitë me tavan të pezulluar ka kasetë tavan të kondicionuar, i njohur si klimatizim kasetë, zakonisht i projektuar për t'u montuar në një ose dy pllaka tavan. Pjesa e madhe e njësisë është e padukshme sepse është mbi vijën e tavanit dhe pjesa e vetme e dukshme është një fund dekorativ me një rrjet qendror të hyrjes dhe 4 rrjeta të daljes së buzës. Avantazhi kryesor i këtyre njësive është estetikë, por edhe se njësia e montuar qendrore mund të ofrojë rritje të fuqisë së ftohjes (ose ngrohjes) në një zonë të gjerë për shkak të shpërndarjes së ajrit në 4 drejtime. Një tavan kasetë kondicioner zakonisht mund të bëjë të njëjtën punë si 3 ose 4 kondicionerë të montuar në mur. Ekziston edhe një lloj tjetër i pajisjes së ajrit të kondicionuar të tavanit, i cili është një sistem i kondicionuar i ajrit subtraktiv. Është përdorur ku tavani nuk është pezulluar për të instaluar fishek dhe ku lartësia e tavanit është të ulë substropin. Meqenëse njësitë substropike janë të dizajnuara për të qenë plotësisht në dhomë janë bërë në mënyrë që ata të jenë estetikë në mënyrë adekuate. Megjithatë, këto kondicionera të ajrit duken pak si sende shumë të vështira që varen nga tavani. Në përgjithësi, ato janë të dizajnuara për të hequr ajrin vertikalisht në njësi dhe e kullojnë atë horizontalisht përgjatë tavanit për të shmangur shkarkimin e ajrit të rregulluar direkt për kokë banori, dhe disa madje lejojnë që ajri të kullojë nga katër anët. Edhe pse ky lloj i sistemeve të ajrit të kondicionuar ne kemi në ofertë, ne nuk i përfshijmë ato në faqen tonë. Kondicionuar me ajër të kondicionuar me ajër të kondicionuar Split ajer te kondicionuar Montuar në dysheme janë një nga shumë lloje të ajrit të kondicionuar dhe mund të ndahet në dy lloje. Kolona e kondicionuar që janë njësi të mëdha dhe me kapacitet të lartë (deri në rreth 45,000 BTUs) përdoren kur një dhomë e madhe do të ngrihet dhe ku mund të ketë arsye ndërtimi që mund të përdoren disa sirtarë më të vegjël. Aplikacionet tipike përfshijnë lobi, pritje dhe dhomë pritjeje. Performanca e lartë e këtyre ajrit të kondicionuar do të thotë se ata prodhojnë rrjedhjen e fortë të ajrit të ftohtë që nuk lejon banorët të ulen në afërsi të ajrit të kondicionuar. Megjithatë, ka edhe njësi të ajrit të kondicionuar në kabinet që janë shumë më të vogla dhe janë të ngjashme me dimensionin e ngrohësit të akumulimit sesa dimensioni i frigoriferit të lartë të kondicionuar të kolonës. Tipike janë kapaciteti i tyre deri në rreth 15,000 BTU dhe janë ideale për të siguruar rregullim shumë efektiv të klimës me portet e reja dhe kopshte dimërore. Të dyja llojet e këtyre pajisjeve të ajrit të kondicionuar zakonisht instalojnë frigoriferë, pasi zakonisht nuk kanë një tub lidhje të shpejtë, dhe kështu tubat dhe instalimet elektrike midis elementeve të brendshme dhe të jashtme të instaluara në ndërtesë dhe pastaj sistemi është i mbushur me ftohje. Edhe pse ky lloj i sistemeve të ajrit të kondicionuar ne kemi në ofertë, ne nuk i përfshijmë ato në faqen tonë. Air conditioning montuar në tuba Nëse ndërtesa e tubave ka një opsion të preferuar është ajër i kondicionuar i montuar në tub. Meqenëse tubi është zakonisht i fshehur në tavanin e tavanit, sistemi i ajrit të kondicionuar është montuar në tub. Kjo është një nga llojet e ndara të ajrit të kondicionuar, i njohur gjithashtu si kanal ose ajër të kondicionuar qendror. Avantazhi i saj është aftësia për të furnizuar ajrin e rregulluar në dhoma të shumta, në varësi të rregullimit të tubit të ajrit. Meqenëse këto kondicionerë veprojnë në sistemet e tubave, zakonisht kanë një pajisje të freskët të ftohjes së ajrit ose një përzierje të ajrit të freskët dhe të rikrijuar, në varësi të rregullimit dhe kontrollit të sistemit të marrjes së ajrit. Ky lloj i ajrit të kondicionuar është i zakonshëm në aplikacionet ku disa dhoma ose zona të ndryshme ose edhe hapësira të ndara duhet të jenë të ftohta. Ajër të kondicionuar portativ ose celular Kondicionerët e shpërndarjes portative ofrojnë performancë më të lartë të ftohjes sesa monoblocks madhësia e ngjashme dhe kapaciteti nominal për këtë lloj të ajrit të kondicionuar mund të jetë deri në 16,000 BTU. Struktura zakonisht ka një "kabllo kërthizore" me një mantel plastike që përmban linja të energjisë dhe një tub ftohës, në një fund të së cilës është zakonisht një lidhje e shpejtë. Kjo do të thotë se lidhja midis dy pjesëve të sistemit mund të ndërpritet për të lejuar instalimin e lehtë, kështu që përmes dritares ose hapjes në mur mund të kalojë fundin e tubit, dhe jo të gjithë elementin e jashtëm. Kondicionerët e ndarjes së celularit kanë një avantazh të qartë që mund të zhvendoset lehtë dhe të vendosen në një dhomë tjetër. Duke deklaruar njësinë e jashtme në kllapën e montimit dhe kordonin e kërthizës përmes një hapjeje të shpuar në mur, këto kondicionerë mund të ripërdoren - instalimi gjysmë i mençur. Specializimi ynë është shpërndarje më e madhe portative. Conduit Coolant është i lidhur me Ujërat e Rrjetit dhe Kthimit në vend të pjesëve të brendshme dhe të jashtme. Kjo do të thotë se megjithëse ka një medium ftohës në tipin e jashtëm, është i ndarë dhe përfundon. Fundi i brendshëm është më shumë se një spirale dhe tifoz në një kuti me elementë të kontrollit. Njësia më e madhe kapacitive e këtij lloji është rreth 50,000 BTU, 15 kW. Ka kapacitete më të mëdha, por lloji i pajisjes vazhdon në ftohësit modularë dhe njësitë e trajtimit të ajrit. Ajër të kondicionuar me shumë ndarje. Këto sisteme të ajrit të kondicionuar janë në thelb të njëjta me sistemet e ndara, përveç se disa njësi të brendshme lidhen me të njëjtën njësi të jashtme. Ky lloj i sistemit të kondicionimit të ajrit kërkon një njësi të madhe kondensimi të fuqishëm, por lejon të njëjtin lloj të varianteve të njësisë së brendshme për sistemet e shpërndarjes së vetme dhe madje ju lejon të filloni lloje të ndryshme të njësisë së brendshme nga e njëjta kondensator, p.sh. Njësia e montuar në dysheme në një dhomë, kaseta tavani në montimin e dytë dhe mur në dhomën e ardhshme. Sistemet e shpërndarjes së shumëfishtë zakonisht mund të bashkohen midis 2 dhe 4 njësive të brendshme në një bllok të jashtëm. Një kufizim i dukshëm i këtij konfigurimi të ajrit të kondicionuar është se nëse blloku i jashtëm është prishur, të gjitha blloqet e brendshme bëhen të thyera. Për këtë arsye, nëse lejon hapësirën e jashtme, është më mirë disa ajër të kondicionuar të ndarjes së standardeve si një sistem shumë i ndarë. Është gjithashtu e vërtetë se kondicionerët me shumë ndarje janë rrallë më shumë kosto-efektive sesa konfigurimi ekuivalent i ndarjes standarde. Prandaj, është se kostoja e instalimit të sistemit të ajrit të kondicionuar me ndarje të shumëfishta zakonisht është dy herë në rast të ndarjes së ndarjes dhe shpenzimeve të mirëmbajtjes zakonisht janë më të larta. Edhe pse ky lloj i sistemeve të ajrit të kondicionuar ne kemi në ofertë, ne nuk i përfshijmë ato në faqen tonë. Çfarë lloji i kondicionerit të zgjedhur? Procesi i ajrit të kondicionuar ka tre hapa kryesorë: 1. Gjeni se çfarë fuqie ftohëse ju kërkoni. 2. Zgjidhni llojin e dëshiruar të njësisë. 3. Para përzgjedhjes së modelit, bilancit faktorë shtesë duke përfshirë madhësinë fizike, veçoritë, zhurmën, estetikën dhe kostot. Treguesit e mëposhtëm të shkurtër duhet t'ju ndihmojnë të zgjidhni llojin e dëshiruar të ajrit të kondicionuar: Për aplikimet shtëpiake dhe në zyra të vogla, zgjedhja pothuajse gjithmonë bie ose në ajër të kondicionuar, ose në sistemet e ndarjes së murit ose dyshemesë. Nëse keni mundësi të zgjidhni një sistem të ndarë ose nën dysheme, përparësia e tyre e madhe është se ato zakonisht kanë më shumë karakteristika dhe janë gjithmonë më të qetë se ajri i kondicionuar në Windows. Nëse ka kufizime që pengojnë vendosjen e një kondensimi të jashtëm në një ndërtesë ose pranë tij, konsideroni monoblocks montuar në një mur ose në dysheme. Nëse jeni duke kërkuar për një burim të ngrohjes shumë efektive, si dhe performancën e ftohjes, keni nevojë për ajër të kondicionuar me pompë të ngrohjes. Kjo në përgjithësi do të thotë se zgjedhja juaj është e kufizuar në sistemet e ndara, edhe pse monoblocks montuar në mur dhe dysheme gjithashtu kanë pompa të nxehtësisë. Për shembull, për të pasur pasuri të luajtshme, nëse merrni me qira një pronë, celular ose të ndarë të ajrit të preferuar. Për ajër të kondicionuar celular është të zgjidhni midis monoblock dhe njësitë e ndara. Në përgjithësi, kondicionerët monobock janë më të popullarizuara, pasi ajri i ndarë kërkon kapacitet më të madh. Për zyrat më të mëdha, dyqanet dhe ndërtesat e tjera vijnë në një numër të llojeve të tjera të ajrit të kondicionuar.