Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Fasada llamarine

Jeni duke kërkuar për një teneqexhi në një fasadë llamarine? Ne kemi 23,481 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,791 profesionistë të regjistruar
87,853 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Fasada llamarine

Keni nevojë për shërbim nga zona e fasadës llamarine? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë të cilësisë në dizajn dhe vizualizim 3D, kuotim, prodhim me porosi, instalim dhe shërbim. Çmimi i paneleve me zbritje zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shihni më shumë informacion mbi shërbimet: marrja me qira e pirunit, pajisjet mbrojtëse, kostot e transportit të ofruara nga një prej ndërtuesve tanë 23,481 në kategori.

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,791 profesionistë të regjistruar
87,853 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Fasadë kallaji Zbuloni mundësitë e pafundme të dizajnit të pllakave metalike. Pllakat metalike po përqafojnë twists dhe ndryshimet e arkitekturës. Nga fleta e shpuar e Louisa Sullivan pas hoops titan të Frank Gehry, projektuesit miratuan rreshtim metalik për fleksibilitetin dhe përfundimin e tyre formal. Popullariteti i tij përbëhet kryesisht në shkathtësi të pabesueshme, dhe avangarde, dhe të zakonshëm. Megjithatë, në sajë të forcës së këtij materiali, është një sfidë për arkitektët që e përdorin atë për një strehim periodik të ndërtesës - numri i përfundimeve të ndryshme, formave dhe metodave të shtojcës mund të duket të pafund. Në këtë artikull ne do të diskutojmë opsionet për t'ju ndihmuar të vendosni se cili produkt nga shell metali është i përshtatshëm në mënyrë ideale për projektin tuaj të ardhshëm. Sistemet e paketimit të metaleve. Metal është përdorur zakonisht për sistemet e projektimit rainclone ku mbrojtja e motit është kryesisht të sigurojë mbrojtje, si dhe një sipërfaqe të jashtme të mrekullueshme. Falë natyrës së formës së kompozitorit, panelet metalike mund të lidhen dhe bashkangjiten në ndërtesë në mënyra të ndryshme. Çdo sistem ofron avantazhe të ndryshme në aspektin e kompleksitetit të ndërtimit dhe dizajnit estetik. Sistemet më të përdorura përfshijnë: Seam në këmbë: një nga sistemet më të famshme, rafti i shtresës së qëndrueshme karakterizohet nga nyje të forta të palosura midis çdo paneli. Detajet e tij të fshehura të fiksimit lejojnë eksterëtarë elegante arkitekturore, duke e bërë atë një zgjedhje të preferuar brenda typologjive. Sistemet e shtresës së qëndrueshme mund të përdoren me shumë lloje të ndryshme të metaleve, duke përfshirë alumini, galvanizuar ose çelik inox, titan, zink dhe rezistente ndaj motit (cor-dhjetë). Snaplock: Një alternativë më e thjeshtë për shtresën e stallës, Snaplock shfaq një profil të ngjashëm me ribbed, por një pajisje e veçantë e mbylljes nuk është e nevojshme për ta instaluar atë. Panelet e Snaplock janë të dizajnuara për të "parakohshëm" së bashku dhe për të ofruar një instalim të thjeshtë. Bllokimi: Sistemi i mbylljes ofron pamje të duhur me lidhje dramatike të shprehjes. Pllakat metalike të ndërlidhura mund të ndryshojnë në gjerësi dhe mund të detajohen për të drejtuar horizontalisht, vertikalisht apo edhe diagonalisht. Flatlock dhe shingle: Panelet Flatlock përqëndrojnë njëri-tjetrin dhe për të krijuar një fasadë të drejtë, fleksibël dhe të hollë. Sistemi gjithashtu mund të instalohet në të kundërtën për të formuar një linjat më të thella të shprehjes; Quhet "bankë e përmbysur". Për një variant të rëndësishëm të sistemit të sheshtë është e mundur të krijohet një fasadë metalike e shingled duke përdorur panelet e transportuara në forma të ndërlidhura të pllakave. Cartridge: Ideale për sipërfaqet e mëdha të veshjes, fishekë të hapur të lidhjes mund të përdoren me panele të mëdha deri në 13 metra. Fishekët janë të përkulur dhe të bashkangjitur nga kopsat e padukshme, zakonisht në një skelet prej alumini dhe të krijojnë një pamje moderne të sheshtë. Vetja: Nëse asnjë nga të mësipërmet nuk është e përshtatshme për projektin tuaj të veçantë, mund të zhvillojë një sistem të veçantë për të përshtatur prodhuesin e specializuar që ndryshon një sistem ekzistues ose krijon diçka të re të re. Në këtë rast, do të jetë e nevojshme të merret parasysh buxheti i projektit, sepse përshtatja do të rrisë ndjeshëm kostot. Materiale Mbulesa metalike përfshin një numër integral të materialeve të ndryshme, secila prej të cilave ka të forta dhe dobësitë e veta. Zgjedhja juaj e materialit do të ndikojë në sasinë e faktorëve specifik të projektit, duke përfshirë parametrat estetikë, kushtet klimatike, sistemin e zgjedhur strukturor, natyrën e materialeve fqinje dhe buxhetin e ndërtesës. Materialet e mëposhtme janë ndër aftësitë më të zakonshme materiale për sheathing metalike: Stainless Steel: Steel veshur me një shtresë të hollë të oksidit të kromit zakonisht quhet çelik inox. Kromi ndihmon në parandalimin e procesit të oksidimit të korrozionit në mënyrë që materiali të jetë rezistent ndaj ndryshimit. Stainless Steel është gjithashtu popullor për përfundimin e tyre të pastër dhe të lëmuar. Steel galvanizuar: çeliku i galvanizuar është i veshur me një shtresë të hollë të zinkut dhe ndihmon në parandalimin e ndryshkimit në një mënyrë të ngjashme si një shtresë e kromit të çelikut inox. Kristale të dukshme në furnizimin me shtresë të ndezur të çelikut të galvanizuar karakterin estetik të njohur si "sequir". Stainless Steel: zakonisht të referuara si Cor-Ten çeliku. Çeliku i motit është projektuar për të formuar një shtresë mbrojtëse me kohë që ekspozon një pamje të qëndrueshme të një ndryshk të ngjashëm. Kjo shtresë shërben si një pengesë kundër korrozionit dhe eliminon nevojën për pikturë. Estetika e tij tokësore, industriale është e mrekullueshme, por Cor-Ten pllaka duhet të jenë të detajuara siç duhet për të siguruar që një patin konsistent të ruhet pas kohe. Alumini: Alumini është natyrshëm rezistent ndaj ndryshkjes ose krijimit të blisters, duke e bërë atë një zgjedhje të preferuar për projektet bashkëkohore. Gjithashtu ka një raport të shkëlqyeshëm dhe peshë, që do të thotë se sistemet e fiksimit të fasadës së aluminit mund të jenë më pak të rënda se sistemet e paneleve të çelikut. Kjo do të thotë që materiali është i prirur për pantofla dhe gërvishtjet dhe nën kushte të caktuara të mjedisit mund të jenë të korruptuar pa kujdes të duhur. Titanium: Titanium preferojnë arkitektët për peshën e tyre të ulët, forcë të lartë dhe pamjen reflektuese me shkëlqim. Materiali i materialit formohet nga një film oksid mbrojtës që rrit rezistencën e tij korrozioni. Kjo do të thotë se mirëmbajtja është vendimtare për presidentin e titanit. Zink: vlerësohet për kushtet e tyre të motit, rezistente ndaj korrozionit. Zinku është një imun ndaj efekteve të dëmshme të trarëve UV dhe madje ka vetitë e vetë-aftësisë, që do të thotë se materiali mund të shërojë kohën kur kruarje. Bakri: Një tjetër mundësi e veshjes së dritës është bakri dhe krahasuar me materialet e tjera është shumë i qëndrueshëm dhe 100% i riciklueshëm në fund të ndërtesës. Pamja e saj reflektuese e saj po evoluon për shkak të oksidimit dhe ndryshon metal në një ngjyrë të dukshme të gjelbër. Tunxh: Duke arritur një ekuilibër midis hijes së ftohtë të zinkut dhe ngrohjes medi është bronzi. Është një material shumë i thellë i veshjes që e bën mirë të mirë për punë me pllakë dekorative. Pas kohës së oksidimit të sipërfaqes fiton një patin të artë-kafe. Fuqi Një nga arsyet kryesore pse metalet janë pllaka popullore është qëndrueshmëria e saj. Nëse materiali i saktë është i kombinuar me detaje të kujdesshme, një zarf metalik mund të ndihmojë në ndërtimin e viteve të ashpra apo edhe dekada më të gjatë se do të ishte ndryshe. Megjithatë, ka disa faktorë të performancës që duhet të merren parasysh për të përdorur pikat e forta të metaleve në projekt: Rezistenca: Ndërsa metali është përgjithësisht rezistent, disa metale janë më të butë se të tjerët dhe mund të gërvishten ose të shpohen nga objekte të tjera. Vendndodhja gjeografike dhe jeta e ndërtimit të planifikuar duhet të merren parasysh në lidhje me rezistencën materiale. Mos harroni të informoni prodhuesit për kërkesat për jetën e strehimit perimetrin e ndërtesës për t'ju ndihmuar të gjeni materialin e duhur për projektin tuaj. Rezistenca e zjarrit: Metal është përgjithësisht shumë rezistent ndaj zjarrit, por është ende e përshtatshme të konsultoheni me prodhuesit e kërkesave për rezistencën ndaj zjarrit të xhaketës suaj. Është gjithashtu e rëndësishme të shqyrtojmë se si një mantel metalik është i lidhur me materiale të tjera në qarkun e ndërtesës për të shmangur pasojat e paparashikuara. Fatkeqësia e fundit në Grenfell Kulla ishte një kujtesë tragjike për rëndësinë e specifikimit të produkteve të ndërtimit të sigurt për ndërtesa të larta dhe nevojat e komunikimit të hapur të të gjitha palëve - arkitektët, prodhuesit, furnizuesit dhe rregullatorët - në këtë rast. Izolimi termik: Sistemet e vizatimit metalik shpesh kontribuojnë në izolimin total të murit, kështu që ka të ngjarë të jetë i bashkangjitur në pllakën e strehimit në pjesën e jashtme të mureve të mbushura për shkak të motit dhe rezistencës termike. Nëse ndërtesa juaj ka një vlerë minimale të u dhe ka nevojë për një mantel për të marrë atë, gjeni sistemin ideal me një prodhues të specializuar të zorrëve metalikë. Vlera e u përcakton transferimin e nxehtësisë së strehimit të qarkut të ndërtesës, e cila është energjia në watts (w) duke kaluar nëpër një ndërtim metër katror në distancën e steglist nga brenda jashtë. Izolimi akustik: zakonisht siguron izolim të kufizuar të zërit midis mjediseve të jashtme dhe të brendshme. Furnizuesit shpesh llogarisin vlerësimin e të gjithë murit duke marrë parasysh vlerësimin e RW (indeks i dashur i reduktimit të zërit) ose STC (klasa e transmetimit të zërit) të produkteve të mbushjes së izolimit. Faktorët e mjedisit: Sidomos në projekte në shkallë të gjerë, është e rëndësishme të merret parasysh ndikimi i materialit të ndërtimit për mjedisin gjatë gjithë ciklit të jetës, duke përfshirë procesin e prodhimit, procesin e instalimit dhe kërkesat afatgjata të mirëmbajtjes. Vlerësimi i ciklit të jetës siguron një metodë rigoroz për matjen e secilit prej këtyre faktorëve kur vendosni se cili sistem i veshjes është më i përshtatshëm për nevojat tuaja të klientit. Veprimi i erës: për të ruajtur erën dhe transmetimin e saj në strukturën kryesore të ndërtesës ka sistemet e gjilpërës. Për të përcaktuar efektet e erërave natyrore që duhet të merren parasysh gjatë hartimit të tij është e mundur të përdoret udhëzimet e referuara në kapitullin 30 të manualit Asce 7-10: barrë minimale të dizajnit në ndërtesa. Shpenzimet dhe tkurrja: Disa metale janë tërhequr dhe zgjeruar me ndryshimet e temperaturës, lagështia dhe presioni. Nëse është futur materiali i gabuar, kjo mund të çojë në dëme të përhershme në ndërtesë. Konsultohuni me prodhuesin që produkti nga shell metali është më i përshtatshëm për klimën në të cilën duhet të vendoset projekti juaj. Sipërfaqet Përfundimi që është po aq i rëndësishëm sa një përzgjedhje e vetë metalit, mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në estetikën dhe performancën e sistemeve të veshjes metalike. Ekziston një gamë praktikisht e pakufizuar e paneleve të fasadave metalike të trajtimit sipërfaqësor - gjetur të drejtën për projektin tuaj. Më së shpeshti përfshijnë: Sandblasting: Sandblasting Metal drejtimin e butë, sipërfaqe mat, pothuajse asnjë cilësi. Çeliku me rërë mund të jetë i prirur për të ndryshk dhe duhet të mbrohet me veshje të veçanta ose të tjera. Metal i krehur: metali i lëmuar ose i matizuar shfaqin sipërfaqe saten me një drejtim me grurë të mirë që ndryshon në intensitet në varësi të nivelit të efektit gërryes gjatë prodhimit. Mirror: Rrjedhja e të gjitha përfundimeve, përfundimet shumë të lëmuara ofrojnë një estetikë të shquar, por kërkojnë një nivel të lartë të mirëmbajtjes për të siguruar shkëlqimin e tyre. Engine dialed: motori i veshur ka një model gjobë gjeometrike të lidhur në një metal që ofron një vështrim të rrotullueshëm me vetitë reflektuese të ndryshme. Veshje me pluhur: Veshje pluhur furnizon shtresë metalike mbrojtëse dhe estetikë uniforme të detyrimeve. Veshje pluhur janë në dispozicion në përzgjedhjen e ngjyrave të pakufizuar. Modeluar: ka modele të mundshme komplekse dhe kombinime komplekse të ngjyrave. Kërkojuni prodhuesve të mundësive të një përfundimi unik.