Si punon
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni
Mirë se vini në Wilio! Ju po shihni Wilio si një klient i paregjistruar
Kaloni në profesionistë
Navigacion
Shërbime
Lista e Çmimeve
Rreth aplikimit
Shkarkoni aplikacionin
Si punon
Si mund të përmirësojmë
Na kontaktoni
Rreth Wilio
Hyni

Dritare kulmi

Jeni duke kërkuar për një kujdestare çatie? Ne kemi 22,128 ofrues në këtë kategori. Dërgo kërkesë.

Fillo
32,777 profesionistë të regjistruar
87,820 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Dritare kulmi

Keni nevojë për një shërbim nga zona e xhamit? Wilio do t'ju ndihmojë të gjeni ekspertë cilësorë në fokusin, prodhimin, instalimin dhe shërbimin e xhamave. Çmimi i dritareve të instaluara në çati zakonisht varet nga gama e shërbimeve. Shihni më shumë informacion rreth shërbimeve: blindat me rrasa, grilat elektrike, grilat ose veglat e ofruara nga një prej specialistëve tanë të 22,128 në kategorinë e dhënë

Shiko gjithashtu:Çmimet
32,777 profesionistë të regjistruar
87,820 projekte të zgjidhura
4.8 nga 5 vlerësimi mesatar i ekspertëve tanë
226 512 Instalimet e aplikimit
Informacion i dobishëmÇfarë duhet të dini
Dritarja e çatisë Kush nuk do të donte më shumë dritë natyrore në shtëpinë tënde? Dritaret e çatisë jo vetëm për të ndriçuar hapësirat tuaja të jetesës, por jepni luksin e shtëpisë tuaj dhe punc. Megjithatë, instalimi i dritares së çatisë në shtëpinë tuaj është një detyrë e përgjegjshme për të cilën duhet të zgjidhni furnizuesin ose dritaren e duhur. Të dini si duhet, ia vlen të lexoni këto 7 pika që do t'ju ndihmojnë me zgjedhjen tuaj. 1. banesë vs. Kupolovité. Askush nuk dëshiron të ketë bllokuar pikëpamjet e diellit të tyre. Kjo është arsyeja pse shumë pronarë të shtëpive e vlerësojnë dritaret e mbuluara me çatinë, sepse gjethet dhe mbetjet e tjera në natyrë lëvizin menjëherë pranë dritares. Megjithatë, nëse doni të instaloni një dritë batanije, do të kufizoni përdorimin e materialit të kulmit plastik. 2. Vendndodhja e skylight Është vendi ku instaloni skylight tuaj të ri, ka një ndikim të madh në atë se sa rrezet e diellit lëshohen në shtëpinë tuaj, dhe gjithashtu çfarë dritë mund të pritet. Për shembull, instalimi i dritares së çatisë në veri të orientuar drejt veriut ofron gjatë gjithë vitit ende një numër të ditës. Nëse jeni të interesuar për kursimet e energjisë, ne ju rekomandojmë që të instaloni Sunroof në mënyrë që të shkoni në jug. 3. Efikasiteti i energjisë Për të parandaluar dritën tuaj të re ndryshoi shtëpinë tuaj në furrën diellore, është e rëndësishme të eksploroni disa nga mundësitë e dritareve të çatisë efikase për energji që ofron një furnizues të informuar të dritareve të skylight. Për shembull, e dinit se xhami toned mund të zvogëlojë sasinë e energjisë termike që vijnë nëpër skylights tuaj? Pjerrësia dhe pozita e skylight tuaj gjithashtu përcakton efikasitetin e saj të energjisë. 4. Fixed vs. Skylights ventiluar A doni të ndjeni shtëpinë tuaj përmes dritares tuaj të re të çatisë? Nëse është kështu, ju duhet të kërkoni një kompani të ditur që kanë të bëjnë me furnizimin e produkteve të ndërtimit, në mundësitë e skylights ventiluar. Në përgjithësi, skylights ventiluar janë më të ndjeshëm ndaj rrjedhjes, por janë ideale për futjen e qarkullimit të ajrit në shtëpinë tuaj. Skylights ventiluar janë gjithashtu më të kushtueshme se skylights fikse. 5. Glass vs. plastik Kulmi xhami me xham janë më të kushtueshme se homologët e tyre plastike. Megjithatë, shumë pronarë të shtëpive vlerësojnë se nuk duhet të shqetësohen për gërvishtjet. Ndërsa skylights qelqi mund të ofrojnë vite për të siguruar pamje të qarta, skylights plastike priren të ndryshojnë ngjyrën me kalimin e kohës. 6. Rreziku Rënia Instalimi i dritares së çatisë në familjen tuaj nuk rekomandohet nëse nuk keni përvojë me projekte të ngjashme të përmirësimit të familjes. Megjithatë, edhe nëse jeni konsideruar një shkallë e brendshme, është gjithmonë e rëndësishme të ndiqni masat paraprake të sigurisë. Vishni këpucë ose çizme me tërheqje të saktë. Gjithashtu mos harroni të përdorni shkallën e llojit të duhur dhe lartësinë për këtë punë. 7. Sezoni për instalim Vera është e përshtatshme për instalimin e dritares së çatisë për shkak të motit të saj të thatë. Megjithatë, skylights mund të instalohen gjatë gjithë vitit. Kur mendoni për instalimin e dritares së çatisë, është e rëndësishme të mendoni se cila periudhë vjetore ju takon. Në verë ka një probabilitet më të ulët të shiut, kështu që nuk duhet të jetë një problem me vonimin e dritares së çatisë. Ndërsa në verë është instalimi i dritares së çatisë më të zakonshme, shumica e furnizuesve për klientët e saj në dimër për instalimin e dritareve të çatisë ngarkon shumë më pak. Prandaj është vetëm për ju që ju zgjidhni. Si të instaloni Sunroof Dritarja e çatisë lëshohet dukshëm më e lehtë si një dritare vertikale, kështu që në sajë të një dritare të vogël të çatisë, dhoma mund të duket më e madhe dhe e ajrosur. Sigurohuni që të merrni parasysh kur planifikoni instalimin e skylight, ku shkëlqen dielli. Dritaret e çatisë në çatinë jugore ose perëndimore do të mbledhin dritaret e drejtpërdrejta të diellit që tregojnë veriun ose lindjen nuk mund të ekspozohen ndaj dritës së drejtpërdrejtë të diellit. Para se të shtoni dritaren e çatisë, furnizuesi bën një frenim dhe një shkëlqim të buzë kerri në zall. Çfarë duhet të bëhet para instalimit të dritares së çatisë Para instalimit të dritares së çatisë, furnizuesi e bën frenimin rreth hapjes së çatisë dhe një ndriçim të shkëlqyeshëm në zall. Çdo sunroof që lëshon rrezet e diellit direkte, patjetër do të bëhet një kurth termik në ditë të nxehtë. Pra, nëse doni të instaloni një sunroof në jug apo në perëndim, mos harroni të mendoni dhe planifikoni mënyra për të liruar dritaren e diellit. Disa prodhues shesin për skylights e tyre shaded ose blinds të kontrolluara nga telekomandë - Vendosni për to do të jetë një nga mënyrat për të minimizuar problemin. Një tjetër është një përzgjedhje e skylight ventilimit që mund të hapet dhe lejimin e rrjedhjes së ajrit të nxehtë. Dritaret e kulmit të larta në papafingo Mos harroni një fakt të rëndësishëm: për të instaluar një dhomë sunroof në dhomën që ka një papafingo më lart, ju do të duhet për të ndërtuar një bosht të lehtë. Në këtë papafingo ka një inkuadrim të integruar të një bosht të lehtë që do të përdoret nga drita nga çatia në dhomën më poshtë. Tani që inkuadrimi është i përfunduar, plasterboard shtohet në brendësi të boshtit të dritës. Forma e një rreze të lehta kontrollon përhapjen e rrezes së dritës natyrore. Boshti i cili është i përhapur në të katër anët, përhapin dritë në zonën më të gjerë; Boshti pingul me partitë vertikale përqendrohet direkt. Heshta e shtrirë vetëm në një ose dy anët transmetojnë më shumë dritë në drejtimin e faqeve të zgjatura. Planifikimi i instalimit të dritares së çatisë Sigurohuni që çdo sunroof që dëshironi të instaloni do të përputhet me rezistencën lokale të ngarkesës, rezistencën e erës dhe faktorët e lidhur. Lejet e ndërtimit janë të nevojshme për instalim në shumicën e rajoneve. Dimensioni dhe vendndodhja e dritares së çatisë në dhomën e papafingo në mënyrë që të kapni perspektivën kërkon planifikim të kujdesshëm. Pjerrësia e çatisë do të ndikojë në vendosjen e duhur. Çatia e ulët e përkulur do të kërkojë të njëjtën pamje të dritares së mësipërme si një çati më e madhe. Prodhuesit e dritareve të çatisë kanë tabela në të cilat rekomandimet bazohen në shpatin e çatisë. Materiali i instalimit Përveç dritares së çatisë do të keni nevojë për një kornizë prej 2 x 4, plasterboard dhe materialeve të mbarimit për tavanin, letrën e çatisë, thonjtë e kulmit dhe thonjtë e galvanizuar 16D, trim të stepper dhe të vazhdueshme. Kutia e veglave duhet të përmbajë një sharrë, çekiç, levë të sheshtë, prerjen e fletëve metalike dhe thikë universale. Instalimi i dritares së çatisë hap pas hapi Nuk është një projekt i lehtë, sepse përfshin prerjen e çatisë dhe instalimin e elementeve të reja të strukturës së kornizës, si dhe instalimin e pllakës dhe përfundimin e tavanit nën dritaren e çatisë. Letra e kulmit dhe metali duhet të instalohen në mënyrë korrekte, përndryshe çatia do të rrjedhë rreth dritares së çatisë. Nëse keni aftësi të mira mobileje, ndiqni udhëzimet e prodhuesit; Përndryshe ju do të gjeni një profesionist. 1 kryq dhe të orientuar vrima. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit gjatë prerjes së vrimës në çatinë tuaj. Nga brenda, stërvitni vrimën e lokacionit ku doni të keni mes të dritares së çatisë dhe pastaj të prerë vrima me një sharrë rrethore. Oramine vrima të jetë në mënyrë konstruktive të shëndetshme sipas rregulloreve të ndërtimit. Para prerjes dhe heqjes së pakushtëzuar mbështesin fundin e rafters çati! Instaloni kokën e rrezeve pingul me pjesën tjetër të trarëve. Nëse Sunroof është montuar mbi papafingo, ju gjithashtu do të duhet të prerë dhe të frikësojë vrima në dhomën e tavanit nën të dhe të prerë boshtin e lehtë përmes papafingo. Shënim: Nëse nuk jeni të njohur me procedurat bazë të mobilierisë ose instaloni një dritë të madhe, e cila do të kërkojë heqjen e më shumë se një rafteri çati, kontaktoni ndërtuesin profesional. 2 Pritini mbulesën e çatisë dhe bashkëngjitni diellin. Përdorni thikën e shërbimeve dhe sundimtarët e prerë çatinë e çatisë rreth 3 inç mbrapa nga vrima në të katër anët. Vendosni Sunroof në një vend në qendër të vrimës dhe bashkëngjitni atë në çati nga thonjtë ose vida. 3 rrëshqisni substratin. Pritini shirita të letrës së çatisë së gjerë rreth 8 inç dhe rrëshqisni ato nën herpes. Instaloni pjesën e poshtme, pastaj hips dhe pastaj të lartë. Ideja është që të mbivendosen copat poshtë me çati në mënyrë që uji të mund të shkruhet në mënyrë korrekte. Letra shinting nën herpes do të jetë komplekse. Përdorimi i një ruminate të sheshtë ngrini të gjitha thonjtë e kulmit që do t'ju pengojnë në rrugë, duke u kujdesur që të mos dëmtoni herpes. 4 Instaloni pjesën e poshtme dhe të rafterit. Instaloni trungun e poshtëm, një copë që është e mbështjellë pjesërisht rreth dritares së çatisë dhe ulet në majë të zërit të kulmit. Mbulim ose thonjtë ndezje rostiçeri horizontalisht në dritaren e çatisë, jo vertikalisht në çati. Më tej, futni pjesë individuale të ndezjes së shkallës nën herpes. Filloni pjesën e poshtme në secilën anë dhe të punoni. Pjesët e ndezura duhet të mbivendosen me rreth 4 inç. Bashkangjitni copa të ndezura në sunroof, jo në çati. 5 Instaloni copa të plota. Këto pjesë janë të dizajnuara për t'u mbyllur fort në diell dhe për të siguruar që uji nuk mund të hyjë në mes të dritës së hapit dhe një sunroof. Në fillim bashkëngjitni pjesën e poshtme dhe pastaj pjesët anësore. Instaloni pjesën e sipërme (të quajtur kokën e ndezur) në mënyrë që ta futni atë nën mbulesën dhe të bashkëngjitni në dritaren e çatisë.